Popullariteti i një prej lojërave më të lashta në botë - shahut - po rritet çdo ditë. Nëse lind një mrekulli e re që mposht lehtësisht lojtarët me përvojë, bëhet një ngjarje e klasit botëror. Gjyshja tashmë e famshme Evgeny Romanov ishte thjesht një fëmijë kaq i talentuar.

Fillimi i karrierës

Romanov Evgeny Anatolyevich lindi në Kaliningrad. Një ngjarje e gëzueshme në familjen e yllit të ardhshëm ndodhi më 2 nëntor 1988. Që në fëmijërinë e hershme, djali filloi të ndiqte seksionin e shahut dhe që në mësimet e para tregoi aftësi të jashtëzakonshme.

Shahisti rus Evgeny Romanov

Siç e dini, përmirësimi i cilësisë së shahut është i pamundur pa praktikë të vazhdueshme dhe pjesëmarrje në turne serioze me një nivel të lartë konkurrence. Kjo është arsyeja pse i riu filloi të luante në kampionatet e qytetit, pastaj rajonit, garat e shkallës federale dhe gjithë-ruse. Shfaqjet e suksesshme lejuan Evgeny të fitontee drejta për të marrë pjesë në kampionatet botërore dhe evropiane. Përveç kësaj, ai fitoi shumë tituj prestigjioz.

Në 1998, erdhi suksesi i parë i madh - Evgeny Romanov fitoi kampionatin botëror në kategorinë midis djemve nën 10 vjeç. Që atëherë, shahu është bërë jo vetëm një hobi për të, por edhe një profesion i vërtetë.

Shkolla e parë e shahut

Shhisti i famshëm rus Evgeny Romanov hodhi hapat e tij të parë drejt arritjeve të mëdha në një shkollë të zakonshme sportive për fëmijë dhe të rinj në Kaliningrad. Ky institucion i arsimit të mëtejshëm ka një histori të gjatë dhe ka kontribuar në rritjen profesionale të shumë lojtarëve të talentuar. Evgeny Romanov është një nga të diplomuarit e saj më të suksesshëm, për të cilin shkolla krenohet me të drejtë.

Garat Evgeny Romanov

Një shkollë sportive me një paragjykim shahu u themelua në vitin 1975. Në dhjetë vitet e ardhshme, trajnerë të njohur të BRSS punuan në të: Alexander Malevinsky, Oleg Dementiev, Nikolai Gerasimov, Natalya Vilde dhe të tjerë. Falë studimeve në institucionin arsimor, mjeshtër të tjerë u ngjitën gjithashtu në Olimpin botëror të shahut. Tre vjet më parë, institucioni arsimor u bashkua me shkollën e bilardos ruse. Tani më shumë se 750 atletë janë të përfshirë në të, dhe rreth 650 prej tyre janë shahistë.

Trajneri

Siç e dini, është e vështirë dhe problematike të arrihen rezultate në sport pa një trajner të talentuar që mund ta çojë një lojtar në një nivel të ri, e di se çfarë nevojitet për zhvillimin e tij të mëtejshëm profesional. Evgeny Romanov, ndoshta, nuk do të kishte qenë në gjendje të arrinte lartësi të tilla panjë mentor i mirë. Një person i tillë është Valery Popov. Ky shahist është bashkatdhetari i Evgenit. Ai mori titullin mjeshtër i madh në vitin 1999. Popov është i njohur për publikun si zëvendës-kampion i Evropës në lojën e shahut të shpejtë, si kampion i Suedisë si anëtar i ekipit dhe për paraqitje të suksesshme në turne të tjera ndërkombëtare.

Ishte nën drejtimin e një trajneri profesionist që Evgeny Romanov arriti sukseset e mëposhtme në shah: fitoren në Kampionatin Rus dhe Botëror në 1998, vendet e para në Kampionatin Evropian (2000 dhe 2002). Pas kësaj, Romanov punoi me specialistë të tjerë që dhanë një kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e karrierës së tij sportive.

shahu Evgeny Romanov

Arritjet

Ndoshta nuk ka një turne të tillë në të cilin Evgeny Romanov nuk do të merrte pjesë. Garat në jetën e tij ishin shumë të larmishme: nga kampionatet rajonale në kampionatet botërore dhe evropiane. Vlen të theksohen rezultatet e larta të lojtarit dhe titujt e shumtë që ai mban.

Evgeny Romanov

Përveç fitoreve të sipërpërmendura në Kampionatin Rus dhe Botëror të vitit 1998, si dhe titullin e shahistit më të fortë në Evropë në kategorinë e tij të moshës, atleti ka një sërë arritjesh të tjera serioze. Për shembull, në vitin 2005 Romanov fitoi një turne të madhështorëve të quajtur Kupa B altike. Dy vjet më vonë, shahisti zuri vendin e tretë në memorialin V. Arkhipov. Nuk duhet harruar se, duke qenë student, në vitet 2007-2008. mjeshtër i madh fiton dy turne të mëdhenj - kampionatin e Rusisë dhe fazën përfundimtare të kupës së vendit tonërinia. Një tjetër arritje e rëndësishme në 2008 ishte fitorja në Masters Edition Euroorient.

Romanov Evgeny Anatolievich

2010 ishte mjaft i suksesshëm për Yevgeny Romanov. Ishte atëherë që shahisti fitoi disa çmime në kampionatin e Shën Petersburgut, një turne ekipor i shkallës mbarëruse, si dhe në kampionatin e shtetit tonë.

Media rreth lojtarit

Gazetat dhe portalet e ndryshme të lajmeve në internet kanë shkruar vazhdimisht për arritjet e mjeshtrit të madh. Evgeny Romanov është pretendent për vende të larta në çdo garë ku merr pjesë. Rrjedhimisht, gazetarët po ndjekin nga afër rezultatet e lojtarit.

Shënimet e para për arritjet e tij u shfaqën në fëmijëri, kur Evgeny fitoi triumfalisht kampionatin botëror në kategorinë e tij të moshës në moshën dhjetë vjeç. Në një nga gazetat e Kaliningradit, vendlindja e shahistit, u shfaq një artikull për performancën e shkëlqyer të talentit të ri në turneun prestigjioz në Nice. Në atë kohë, Romanov ishte vetëm 19 vjeç, por tashmë ishte i njohur gjerësisht në botën e shahut për shkak të forcës së lojës së tij dhe numrit të madh të titujve që fitoi.

Pozicioni aktual i lojtarit

Për shumë vite, forca e lojës së shahistëve është vlerësuar falë vlerësimit FIDE - një tregues ndërkombëtar sipas të cilit një atleti mund t'i jepet titulli i radhës. Mjeshtrit më të mirë në Rusi dhe në botë kanë një vlerësim prej më shumë se 2600 pikësh. Yevgeny Romanov ka qenë prej kohësh në gjendje ta tejkalojë këtë shifër. Deri më sot, kjo shifër në shahun klasik për një rus mbahet në rreth 2617 (2549 -në shah të shpejtë, 2518 në blitz).

Vlen të përmendet se me çdo kompeticion të ri, vlerësimi i lojtarit ndryshon në varësi të suksesit të paraqitjeve të tij. Kur humbet ndaj një kundërshtari me një tregues shumë më të ulët, një shahist mund të humbasë një numër të madh pikësh vlerësimi dhe në rast fitoreje, përkundrazi, shtoni.