Stadiumi i Uellsit "Cardiff City": histori dhe ndeshje

Cardiff City është një nga dy klubet e futbollit në Uells që luajnë në Premier League. Arena ka qenë shtëpia e Cardiff Blues Rugby Club për tre vjet që nga hapja e saj.

stadiumi i qytetit të Kardifit

Detaje

Ndërtimi i stadiumit zgjati dy vjet dhe përfundoi në pranverën e vitit 2009. Dy ekipe filluan të ndajnë arenën menjëherë. I pari ishte Cardiff City Football Club, i cili u zhvendos nga Ninian Park, i cili kishte qenë shtëpia e klubit kryeqytetas për 99 vjet. Pronarët e dytë të stadiumit janë klubi i ragbit Cardiff Blues.

Kostoja e ndërtimit të arenës ishte rreth 50 milionë paund. Arup ishte arkitekti. Kapaciteti - 25 mijë vende. Stadiumi i Cardiff City është arena e dytë në vend për nga numri i vendeve, i dyti vetëm pas Millennium, i cili ka një kapacitet prej 74.5 mijë spektatorësh. Në verë, stadiumi i Cardiff City u rinovua, pas së cilës filloi të strehojë deri në 33.5 mijë tifozë.

Lojërat e para

Në mes të korrikut 2009, Cardiff dhe Celtic luajtën një miqësorendeshje arene. Debutimi zyrtar i stadiumit të Cardiff City u zhvillua në gusht 2009, kur Scunthorpe United erdhi për të vizituar nikoqirët. Ndeshja përfundoi me një fitore dërrmuese të Uellsit me rezultatin 4-0.

Në nëntor të të njëjtit vit, kombëtarja e Uellsit vizitoi stadiumin për herë të parë, duke luajtur një ndeshje miqësore kundër Skocisë. Ndeshja u mbyll me fitoren 3-0 të Uellsit. Pothuajse një vit më vonë, Uellsi luajti ndeshjen e parë zyrtare në Cardiff City. Ishte një ndeshje në kuadër të përzgjedhjes për Euro-2012. Skuadra britanike ishte rivale e Bullgarisë.

Ndeshjet e famshme

Një nga klubet e para të mëdha që vizitoi arenën e re të klubit të Uellsit ishte Manchester City. Ishte një ndeshje e xhiros së dytë të Premier League. Ndeshja u mbyll me një fitore të bujshme 3-2 për Cardiff City. Në fillim të pjesës së dytë, “qytetarët” kaluan në avantazh, por pak minuta më vonë uellsianet barazuan dhe në fund të pjesës dopiaja e Campbell i dha skuadrës një avantazh të madh. Negredo vendosi rezultatin përfundimtar në kohën e ndalimit.

Manchester United erdhi në Uells në raundin e 12-të. Ndeshja përfundoi në barazim. Në xhiron e 13-të, rival i Cardiff Cityt ishte Arsenali i Londrës. Këtë herë lojtarët e Uellsit nuk arritën ta befasojnë madhështorin. Dollari i Ramsey dhe goli i Flaminit i dhanë Topçinjve një fitore dërrmuese.

Liverpool vizitoi Cardiff City në mars. Ndeshja u zhvillua në kuadër të xhiros së 31-të të Premier League. Merseysiders ishin një nga skuadrat më të mira në kampionat dhe pretendentë për titull. Debutimi i lojës Ndeshja hapi rezultatin. Pak minuta më vonë Saures rivendosi status quo-në. Në mesin e pjesës së parë, goli i Campbell kaloi sërish në avantazh uellsianët, por para pushimit Skrtel barazoi sërish rezultatin. Liverpool fitoi pjesën e dytë 4-1 dhe fitoi ndeshjen 6-3.

stadium i qytetit të kardifit, qyteti i kardifit

Në raundin e fundit të sezonit 2013/14, Chelsea erdhi për të vizituar Cardiff City, pasi humbi shanset për kampionatin pak ndeshje para përfundimit të kampionatit anglez. Grand London u bë klubi i fundit i madh që vizitoi stadiumin e Uellsit. Ndeshja u mbyll me fitoren 2-1 të reparteve të Jose Mourinhos. Në fund të sezonit, Cardiff City, trajneri kryesor i të cilit Ole Gunnar Solskjaer u emërua gjatë kampionatit, u rrëzua në Championship dhe nuk u promovua kurrë në Premier League angleze në 3 sezone.

UEFA Superkupa

Pasi përfundoi në vendin e 20-të në Premier League në 2013/14, Cardiff ra në kategorinë e dytë të futbollit anglez. Që atëherë, asnjë ekip me famë botërore nuk ka dalë në arenën e klubit. Kjo duhet të kishte ndryshuar pasi Cardiff City u zgjodh për të pritur ndeshjen e Superkupës së UEFA-s 2014 midis Real Madrid dhe Sevilla.

Ndeshja u ndoq nga 30,854 shikues, që është ende rekordi i arenës. Arbitri ishte gjyqtari anglez Mark Clattenburg. Real Madrid fitoi 2-0 falë dyfishimit të Cristiano Ronaldos.