Lewis Hamilton: Karriera e kampionit të botës

Përmbajtje:

Lewis Hamilton është një shofer i famshëm britanik i makinave të garave të Formula 1. Tani ai luan për ekipin Mercedes, me të cilin piloti nënshkroi kontratë në vitin 2013. Lewis nuk është i martuar. Thashethemet për lidhjen romantike mes Lewis Hamilton dhe Rihanna u shfaqën shpesh në shtyp, por vetë vrapuesi deklaroi vazhdimisht se ai e njihte këngëtarin e famshëm për një kohë të gjatë dhe ata ishin thjesht miq.

Fillimi i karrierës

Lewis ka lindur në 1985. Në moshën 11-vjeçare, ai filloi kartingun, si shumica e pilotëve të Formula 1. Në vitin 2001 ai mori pjesë në serinë dimërore të Formula Renault. Hamilton voziti katër gara dhe përfundoi i pesti në përgjithësi pa fituar asnjë medalje.

Lewis Hamilton dhe Rihanna

Debutimi dhe kampionati

Në vitin 2007, në garën e tij të parë, Hamilton fitoi medaljen e bronztë. Të gjithë u tronditën nga debutimi i britanikut. Por ky ishte vetëm fillimi. Në Çmimin e Madh të Malajzisë, Lewis Hamilton u bë i dyti, më pas ai fitoi medaljen e argjendtë në Bahrein, Spanjë dhe Monako. Faza e gjashtë dhe e shtatë e Formula 1 u bënë "ar" për pilotin. Për herë të parë, Lewis shkeli në shkallën më të lartë në Kanada, dhe herën e dytë - në SHBA. Më tej, Hamilton fitoi medaljen e bronztë në Francë dhe Britani të Madhe. Pas kësaj, pati një dështim -Vendi i 9-të në Çmimin e Madh të Evropës. Pas dështimit, Lewis Hamilton ishte menjëherë në gjendje të fitonte - Çmimi i Madh në Hungari i solli pilotit medaljen e tretë të artë në karrierën e tij.

Më pas, për tre etapa, britaniku nuk mundi të fitonte as një herë, vetëm një herë zuri vendin e dytë. Në Japoni, Lewis Hamilton arriti të fitojë sërish. Grand Prix i 16-të i sezonit, i cili u zhvillua në Kinë, ishte një fatkeqësi për atletin. Piloti nuk ishte në gjendje të përfundonte garën dhe e bëri shumë më të vështirë për veten të luftonte për titullin kampion. Në garën e fundit të sezonit, në një nga kthesat, makina e Hamiltonit ngeci. Ai përfundoi duke përfunduar në vendin e shtatë, gjë që e pengoi atë të bëhej kampion i F1 në sezonin e tij debutues.

Lewis Hamilton

Por britanikut nuk iu desh të priste gjatë për titullin. Sezonin e ardhshëm ai ishte në gjendje të fitonte Formula 1. Pas fitores në Australi, Lewis përfundoi i 5-ti në Malajzi, ai ishte i 13-ti në Bahrein. Pas kësaj, ai mundi të kthehej në podium. Kalorësi zuri vendet e 3-të, 2-të dhe 1-të përkatësisht në Spanjë, Turqi dhe Monako. Pasi u tërhoq gjatë Grand Prix në Kanada dhe vendin e 10-të në skenat në Francë, Hamilton ishte në gjendje të fitonte 4 podiume, 2 prej të cilave ishin të arta, në pesë gara pasuese. Lewis mori fitoren e fundit në sezonin e kampionatit në Kinë. 98 pikë i lejuan britanikut të fitonte renditjen e përgjithshme.

Kampionati i dytë dhe i tretë

Pesë sezonet e ardhshme nuk funksionuan për Lewis Hamilton. Ai e përfundoi sezonin tre herë i katërti dhe dy herë i pesti. Në vetëm 5 sezone, vrapuesi ishte në gjendje të fitonte 13 fitore. Në vitin 2014, Hamilton ishte në gjendje të rifitonte titullin e Formula 1.

Çmimi i Madh i Australisë, Lewis nuk ia doli dotderi në fund, por më pas fitoi 4 fitore radhazi. Në fazën e gjashtë, e cila u zhvillua në Monako, Hamilton u bë i dyti. Në Kanada, ai nuk arriti të përfundojë për herë të dytë të sezonit. Më pas ishte Çmimi i Madh i Austrisë, ku Lewis Hamilton fitoi medaljen e argjendtë. Një tjetër fitore u arrit në vendlindjen e tyre në Mbretërinë e Bashkuar, e ndjekur nga 3 vende të treta. Në Belgjikë, britaniku u largua përsëri nga pista, por më pas ai mundi të fitonte 6 faza nga 7. 384 pikë e bënë Hamilton dy herë kampion në Formula 1.

Çmimi i madh i Lewis Hamilton

Një vit më vonë, ai fitoi Formula 1 për herë të dytë radhazi, me 10 fitore. Në dy sezone, britaniku ka dështuar vetëm një herë të arrijë në podium, nëse nuk merren parasysh garat në të cilat nuk ka përfunduar. Sezonin e kaluar, britaniku fitoi 10 faza dhe u bë i dyti në renditje. Këtë vit Lewis Hamilton është në vendin e dytë pas 4 fazave.