Tenisti zviceran Schnyder Patti: biografia, karriera sportive, jeta personale

Përmbajtje:

Patti Schnyder, biografia e së cilës është paraqitur në këtë artikull, është një nga tenistet më të njohura zvicerane. Gjatë karrierës së saj sportive, ajo u bë fituese e shumë turneve prestigjioze.

Sukseset e para në sportin e madh

Schnyder Patti lindi në dhjetor 1978 në Bazel. Tenisti zviceran në moshën 14-vjeçare mori pjesë për herë të parë në turneun ITF. Në 1994, Patti Schnyder filloi të marrë pjesë vazhdimisht në garat profesionale, madje duke u futur në TOP-100 të tenistëve më të mirë në planet.

1995 solli arritjet e para serioze për atletin. Më 14 maj, ajo arriti në finalen e turneut ITF në Nitra, Sllovaki, ku mundi me besim kilianen Barbara Castro në tre sete. Një javë më vonë, Schnider Patti u bë fituesi i një konkursi të ngjashëm në Presov. Këtë herë ajo nuk i la asnjë shans çekes Jana Ondrousovei (6:0, 6:1).

biografia e Patty Schnider

Një muaj më vonë, në tokën e saj të lindjes zvicerane, tenista fitoi turneun tjetër ITF në Courella dhe në shtator ajo arriti në finalen në Athinë. Në të njëjtin vit, Schnyder bëri debutimin e saj në Cyrih në garat nën kujdesin e WTA. Shfaqjet e suksesshme e lejuan atë të përfundonte sezonin në vendin e 152-të në vlerësim.

BNë vitin 1996, Patti Schnider, për të cilën tenisi ishte bërë jo vetëm një hobi, por edhe një mënyrë për të fituar shumë para, vazhdoi të konkurronte në mënyrë aktive në garat ndërkombëtare. Ajo arriti të arrijë në finalen e turneut ITF në Murcia spanjolle në prill. Në shtator, ajo përsëriti këtë rezultat në Bratislavë. Një javë më vonë, për herë të parë në karrierën e saj, atletja arriti në finalen e turneut WTA në Karlovy Vary (Republika Çeke), ku humbi në tre sete nga belgeja Ruksandra Dragomir.

Në të njëjtin vit, Schnyder Patti u bë pjesëmarrëse në Lojërat Olimpike në Atlanta, ku përfundoi shfaqjet e saj në raundin e parë. Ajo gjithashtu bëri debutimin e saj në Grand Slam. Në Australian Open, atletja 18-vjeçare nuk arriti të kualifikohej, por ajo arriti të depërtojë në shortin kryesor të garave në Londër dhe Paris. Renditja më e lartë e Schnyder në 1996 ishte e 58-ta në beqare.

Bashkimi me elitën botërore të tenisit

Në vitin 1997, në fushat e Australian Open, Patty Schnyder krijoi një ndjesi të vogël kur arriti të depërtonte në raundin e katërt të garës. Përveç kësaj, ajo mposhti në ndeshjen hapëse edhe barshen e tetë Iva Majorli. Duke performuar me sukses në turne të ndryshëm, tenisti u ngjit në vendin e 26-të në renditjen botërore deri në fund të sezonit.

tenis patty schnider

Viti i ardhshëm ishte një nga më të suksesshmit në të gjithë karrierën e Schnyder. Ajo e filloi sezonin me një fitore në turneun WTA në Hobart të Australisë dhe një muaj më vonë, në finalen e garave të ngjashme në Hannover, mposhti çekun Jan Novotna në tre sete. Në maj, Patti nuk kishte të barabartë në fusha b alte të Madridit, dhe nëKorrik - Maria-Linkowitz austriake dhe Palermo italiane.

Jo më pak të suksesshme ishin edhe paraqitjet në dyshe. Në një duet me austriaken Barbara Schett, Schnider fitoi turneun WTA në Hamburg dhe gjithashtu arriti në finale në Palermo dhe Amelia Island.

Jo pa sukses në turnetë Grand Slam. Në fushat e Rolland Garros dhe US Open, Patti Schnyder arriti në çerekfinale. Kjo i dha asaj të drejtën për të marrë pjesë në Grand Slam Cup. Në këtë turne ajo mundi në gjysmëfinale numrin një të botës në atë kohë Martina Hingis, por humbi nga e famshmja Venus Williams në ndeshjen vendimtare.

Në gusht 1998, atletja zuri një rekord për vendin e saj të 11-të në renditjen botërore në teke, si dhe 29 në dyshe.

Pas një sezoni të shkëlqyer në karrierën e tenistit zviceran erdhi një recesion. Gjatë tre viteve të ardhshme, Schnyder fitoi dy turne WTA në Gold Coast (Australi) dhe Pattaya (Tajlandë), dhe gjithashtu arriti në finale disa herë si në teke ashtu edhe në dyshe. Në turnetë Grand Slam, Patty nuk ka mundur kurrë të kapërcejë raundin e katërt.

Kthimi i yllit

Duke filluar nga viti 2002, Schneider Patti filloi të rifitonte statusin e saj si një yll i sportit botëror. Pasi fitoi finalen e super turneut në Charleston dhe turneun WTA në Cyrih, zvicerani arriti të depërtojë sërish në Top 20.

arritjet e patty schnider

Dalëdalë duke u marrë në formë, Schnyder përsëri deklaroi veten me zë të lartë në 2005. Ajo fitoi dy turne WTA dhe arriti në finale në tre të tjera. Këtë sezon Patti për herë të parë në karrierën e tijhyri në Top 10 në 7.

Vitin pasardhës, Schnyder dështoi të fitonte një turne të vetëm prestigjioz, por hyrja e vazhdueshme në finale dhe gjysmëfinale e lejoi atë të mbante vendin e saj në dhjetë tenisistët më të mirë në planet

Fundi i karrierës së lojës

Pas dy sezonesh të shkëlqyera, Patty Schnyder vazhdoi të arrinte rregullisht në finalet e turneut, por kjo ndodhi gjithnjë e më pak. Në turnetë e Grand Slam, ajo kurrë nuk arriti të shkojë më larg se raundi i katërt në teke dhe përtej çerekfinaleve në dyshe.

Në vitin 2010, Schnyder filloi të ndiqte lëndimet: fillimisht pati probleme me këmbët, dhe më pas me tendinën e Akilit. Në maj 2011, Patti vendosi t'i jepte fund karrierës së saj si lojtare.

Katër vjet më vonë, Schnyder u kthye në turnetë ITF, pasi kishte arritur t'i fitonte ato dy herë në dy sezone.

Performanca për kombëtaren e Zvicrës

patty schnider

18-vjeçarja Patty Schnyder, arritjet e së cilës në atë kohë flisnin për të, u ftua për herë të parë për të mbrojtur nderin e vendit të saj në Kupën Fed në 1996. Me gjashtë fitore në shtatë ndeshje, ajo ndihmoi Zvicrën të ngjitej në Grupin e dytë Botëror.

Një vit më vonë, së bashku me Martina Hingis, Schnyder mposhti duetin sllovak Gabshudova-Zrubakova në ndeshjen vendimtare, dhe më pas mori pjesë në humbjen e skuadrës argjentinase. Kjo i lejoi ekipit zviceran të futej në divizionin elitar.

Në vitin 1998, Schnyder dhe Hingis krijuan një mrekulli të vogël me fitoret e tyre në Fed Cup, duke e çuar ekipin e tyre në finale, ku humbën nga Spanja.