Tenisti Kevin Anderson: biografia dhe karriera sportive

Përmbajtje:

Kevin Anderson është një tenist i famshëm afrikano-jugor. Gjatë karrierës së tij sportive, ai arriti të fitojë shumë gara profesionale dhe në vitin 2017 u bë finalist i Grand Slam-it.

kevin anderson

Biografi

Kevin Anderson lindi në maj 1986 në Johanesburg. Ai filloi të luante tenis në moshën gjashtë vjeçare me vëllain e tij më të vogël Gregory.

Disa vite më vonë, Kevin u transferua në SHBA, ku ai jo vetëm që luajti tenis me të rinjtë vendas, por edhe mori një arsim. Pas diplomimit në Universitetin e Illinois, Anderson zgjodhi të ndiqte një karrierë si tenist profesionist.

Hapat e parë në tenis

Në moshën 18-vjeçare, Kevin Anderson bëri paraqitjen e tij të parë në turneun e Futures Series në Gaborone (Botsvanë). Dhe debutimi ishte thjesht fenomenal - tenistja e Afrikës së Jugut fitoi këtë kompeticion.

Në total, tenisti Kevin Anderson fitoi dy turne në serinë e së ardhmes dhe arriti në finale në pesë të tjera. Ai gjithashtu ka katër tituj të fushës së vështirë në dyshe.

Në vitin 2007, Kevin Anderson fitoi Challenger për herë të parë. Në shtator aiu bë më i miri në sipërfaqet e forta të New Orleans.

Në fillim të vitit të ardhshëm, Anderson mori rrugën e tij për në turneun Australian Open Grand Slam për herë të parë, ku nuk mundi të shkonte përtej raundit të parë. Disa muaj më vonë, ai doli në finalen e turneut ATP. Këto suksese e ndihmuan atë të hynte në 100 tenistët më të mirë në botë.

Në renditjen në çift, Kejvina gjithashtu përparoi dukshëm. Kjo u lehtësua nga fitoret në disa Challengers. Nuk mungoi Andersoni dhe Lojërat Olimpike në Pekin. Tenisti 22-vjeçar nga Afrika e Jugut arriti në raundin e dytë në renditjen teke, dhe doli në raundin e parë në dyshe.

Në vitin 2009, fati shumë rrallë i buzëqeshte tenistit të Afrikës së Jugut. Në të gjitha turnetë prestigjioze ai u eliminua në raundin e parë ose në kualifikime. I vetmi ngushëllim ishte “Challenger” i fituar në San Remo (Itali). Nuk është për t'u habitur që në fund të vitit ai zbriti në 161 vende në renditjen ATP.

tenis kevin anderson

Në vitin 2010, performanca e Kevin Anderson u përmirësua dukshëm. Ai fitoi në fushat e vështira të Button Rouge. Në US Open, Anderson arriti të kalonte në raundin e tretë të garës. Në të njëjtën fazë, ai u ndal në turneun ATP në Toronto.

Fitoret e para në karrierën profesionale

2011 ishte një pikë kthese në karrierën e një tenisti. Në shkurt, Kevin Anderson u bë më i miri në gjykatat e Johanesburgut të tij të lindjes dhe fitoi turneun ATP për herë të parë. Kjo kontribuoi në promovimin e tij të shpejtë në renditjen ATP. Përveç kësaj, ai përsërit performancën e tij në US Open vitin e kaluar, dhearrin edhe në çerekfinale në Miami. Anderson e përfundoi sezonin në vendin e 32-të në renditjen e tenistëve më të mirë në botë.

Viti i ardhshëm filloi mirë për Kevin. Në Australi, ai arriti në raundin e tretë, dhe më pas e përsëriti këtë arritje në gjykatat e Roland Garros. Ai gjithashtu fitoi turneun ATP në Delray Beach (SHBA). Megjithatë, këto rezultate mbetën më të mirat për Anderson atë sezon.

Rruga drejt famës mbarëbotërore

2013 ishte ndoshta viti më i suksesshëm për Kevin në karrierën e tij sportive. Që në fillim të sezonit, ai arriti në finale në Sydney, ku arriti për herë të parë në fazën e katërt të Australian Open. Në prill, tenisti bëhet finalist në Casablanca (Marok), dhe në korrik ai përsërit këtë rezultat në Atlanta (SHBA). Anderson performoi mirë në Roland Garros, ku arriti në fazën e katërt. Në fushat e Wimbledon, ai fluturoi në të tretën. Falë performancës së tij, Kevin hyri në 20 lojtarët më të mirë në botë në fund të sezonit.

Pas një viti mjaft të pabarabartë për Anderson në 2014, ai përsëri i bëri ekspertët e tenisit të flasin për të. Ai bëhet fituesi i turneut ATP në Winston-Salem (SHBA), dhe më pas arriti të futet në çerekfinalen e US Open. Teknika e shkëlqyer e Kevin Anderson në tenis e ka çuar atë në vendin e 12-të në renditjen botërore.

Tenisti Kevin Anderson

Në vitin 2017, tenistja afrikano-jugore, e cila mori nënshtetësinë amerikane, arriti në finalen e US Open, që është një nga turnetë Grand Slam. Fatkeqësisht, këtu Anderson humbi nga RafaelNadal.