Meryl Davis: karriera dhe jeta personale e një patinatori

Përmbajtje:

Skaterja Meryl Davis është një nga atletet më të titulluara në kërcimin në akull. Së bashku me Charlie White, ajo fitoi të gjitha garat prestigjioze botërore, përfshirë Lojërat Olimpike në Soçi në 2014, dhe fitoi zemrat e miliona fansave.

Fillimi i karrierës

Meryl Davis ka lindur më 1 janar 1987 në Michigan. Ajo filloi të bënte patinazh në moshën pesë vjeçare në një liqen të ngrirë. Në të njëjtin vit, ajo filloi të stërvitet si patinator beqare, por në moshën tetë vjeçare ajo kishte provuar veten në vallëzim në akull dhe kishte bërë një zgjedhje në favor të këtij sporti.

Që nga viti 1997, me sugjerimin e trajnerëve, Meryl u bashkua me Charlie White. Që në sezonin e parë, dyshja tregoi rezultate të mira pothuajse në të gjitha garat ku morën pjesë.

Karriera e të rinjve të Meryl Davis dhe Charlie White filloi më pak me sukses: në Kampionatin e parë Botëror të Juniorve në 2004, atletët zunë vetëm vendin e 13-të, dhe sezoni tjetër nuk morën pjesë në fillimin kryesor të vitit në të gjitha për shkak të një dëmtimi të partnerit.

Në sezonin e fundit përpara se të kalonin te të moshuarit, Meryl dhe Charlie u kualifikuan në finalen e Çmimit të Madh, ku zunë vendin e dytë, fituan kampionatin kombëtar dhe u ngjitën në podiumin e botësKampionati, fitimi i bronzit.

Çifti Meryl dhe Charlie

Cikli Olimpik 2006 - 2010

Patinatorët filluan vitin e tyre të parë të të rriturve me dy vende të katërta radhazi në fazat e Grand Prix. Në kampionatin e katër kontinenteve ata ishin gjithashtu të katërt, dhe në Kampionatin Botëror ishin të shtati. Ekspertët vunë re një komponent teknik shumë të lartë të patinazhit të çiftit. Në turneun në Nagano, gjyqtarët vlerësuan të gjithë elementët e programit në nivelin më të lartë, të katërt. Para kësaj, asnjë çift në botë nuk kishte një arritje të tillë.

Sezonin në vijim, patinatorët rritën gradualisht rezultatet e tyre: ata morën medaljen e parë në karrierën e tyre në serinë Grand Prix në Paris, dhe në Kampionatin Botëror ata u bënë të gjashtët në shumën e dy programeve.

Në vitin 2008, atletët arritën për herë të parë në finalen e Çmimit të Madh, pavarësisht nga një paraqitje e pasuksesshme në një nga fazat. Pasi fitoi medaljen e bronztë në finale, dhe më pas fitoi kampionatin kombëtar, Davis/White megjithatë mbeti nominalisht çifti i dytë i vendit, pasi me përvojë Tanit Belbin dhe Benjamin Agosto ruajtën statusin e liderëve.

Në Kampionatin Botëror Meryl Davis dhe Charlie White humbën podiumin e parë me disa të qindta.

Sezoni Olimpik 2009 - 2010 u bë një pikë kthese në karrierën e patinatorëve të figurave. Dyshja ia kaluan me besim Belbin/Agosto për herë të parë në Kampionatin Amerikan dhe më pas nuk humbën kurrë nga ish-numri i parë i ekipit kombëtar. Rivalët kryesorë të kërcimtarëve në luftën për udhëheqje botërore ishin atletët kanadezë Tessa Virtue dhe Scott Moir. Ishte për ta që çifti humbi arin e Lojërave Olimpike të Vankuverit. Konkurrentët e tjerëVirtyti/Moir dhe Davis/White lanë shumë pas.

Performanca e të dy çifteve u quajt nga ekspertët një revolucion në kërcimin në akull, pasi atletët treguan jo vetëm cilësinë më të lartë të elementeve teknike, por edhe një qasje inovative për vendosjen e programit.

Meryl Davis balerin

Cikli Olimpik 2010 - 2014

I gjithë cikli olimpik që çon në Lojërat Olimpike të Soçit u mbajt në konkurrencë midis një çifti kanadez dhe një amerikan. Në çdo garë ku merrnin pjesë të dy duetet, pjesa tjetër e sportistëve luftuan mes tyre vetëm për bronzin.

Vlen të përmendet se gjatë viteve të rivalitetit, çiftet stërviteshin në të njëjtin grup dhe flisnin për njëri-tjetrin me shumë respekt.

Në sezonin e tyre të parë pas Lojërave Olimpike, Meryl Davis dhe Charlie White fituan titullin e munguar të botës për herë të parë në historinë e SHBA.

Në vitin 2012, pas rënies së dyshes së trajnerëve Marina Zueva dhe Igor Shpilband, Davis dhe White vendosën të vazhdojnë punën nën drejtimin e Zueva.

Në sezonin paraolimpik, çifti mundi edhe një herë rivalët e tyre kryesorë në Kampionatin Botëror, duke thyer rekordin botëror të vendosur prej tyre për shumën e kërcimeve të shkurtra dhe të lira.

Kulmi i karrierës së patinatorëve të figurave ishte një fitore e sigurt në Lojërat Olimpike të Soçit me një tjetër përditësim të rekordeve botërore. Në të njëjtën Olimpiadë, një çift si pjesë e ekipit amerikan fitoi bronz. Kërcimi falas "Scheherazade" nën muzikën e Rimsky-Korsakov pati një sukses të madh me publikun.

Pas sezonit triumfues, çifti nuk u paraqit në garat zyrtare. Zyrtarisht sportistënjoftuan daljen në pension në shkurt 2017.

Meryl Davis
Meryl Davis

Jeta private

Patinatori ka thënë shumë herë në një intervistë se ata janë çift me Charlie White vetëm në akull.

Që nga viti 2017, një foto prekëse e Meryl Davis dhe të dashurit të saj është shfaqur në internet. Më pas Meryl pranoi para gazetarëve se ishte e fejuar me një ish-patinator, djalin e Marina Zueva, Fedor Andreev, me të cilin ishte në një lidhje për rreth gjashtë vjet.

podiumi i kampionatit

Pas daljes në pension

Në vitin 2014, Meryl Davis dhe partneri Maxim Chmerkovskiy fituan projektin televiziv "Dancing with the Stars".

Në vitin 2016, kampioni u bë përfaqësuesi i UNICEF Kid Power, i cili zhvillon aplikacione të dobishme për fëmijët dhe dërgon një pjesë të të ardhurave për bamirësi.

Shikuesit mund të shohin ende çiftin e dashur Davis/White në shfaqjet e akullit si Stars on Ice dhe Art on Ice.