Coco Vandeweghe - teniste amerikane

Përmbajtje:

Coco Vandeweghe është një teniste e njohur amerikane nga rajoni flamand i Belgjikës. Pavarësisht moshës së saj relativisht të re, Koko e ka vendosur tashmë veten si profesioniste, duke u bërë fituese dhe fituese e çmimeve të garave të ndryshme në mbarë botën.

Vitet e hershme

Coco Vandeweghe ka lindur në vitin 1991 në Nju Jork. Që nga fëmijëria, vajza ishte e apasionuar pas sportit, sepse familja e saj kishte shumë atletë që performuan si në Lojërat Olimpike ashtu edhe në gara të ndryshme të klasit botëror. Nëna e saj konkurroi në Lojërat Olimpike Verore dy herë - në 1976 dhe 1984. Gjyshi dhe xhaxhai i Coco-s luanin basketboll për një kohë të gjatë dhe tezja luante polo.

tenis coco vandeweghe

Në familje kishte shumë fëmijë. Ata dëgjuan rrëfimet e të afërmve të tyre për arritjet e tyre sportive, por fëmijët nuk u detyruan të merren me sport. Për një kohë të gjatë, fëmijët ishin të angazhuar në gjëra të tjera dhe as nuk ëndërronin për një karrierë sportive. Vajza kaloi shumë kohë në shoqërinë e vëllezërve dhe motrës së saj, dhe më pas vëllai i saj Bo dhe Koko u dërguan të luanin tenis kur vajza ishte 11 vjeç. tenis coco vandeweghera në dashuri menjëherë.

Që nga fëmijëria, ajo preferoi të vepronte në të gjithë fushën, dhe trajnerët vunë re shërbimin e saj të fuqishëm, i cili më vonë lavdëroi tenisisten. Vandeweghe mësoi gjithashtu se si të bënte goditje të shkurtra. Vetë trajnimi ishte i lehtë për të, ajo ndoqi me shumë kënaqësi seancat stërvitore dhe tre vjet më vonë filloi të merrte pjesë aktive në gara të ndryshme.

Fillimi i karrierës

Kur Koko ishte katërmbëdhjetë vjeç, ajo së pari shkoi në konkursin e mbajtur në qytetin e San Diego. Në ndeshjen e saj debutuese, Vandeweghe humbi dhe nuk u vendos si një teniste e suksesshme aspiruese. Vetëm pas një viti stërvitje të vështirë, ajo përsëri shkoi në të njëjtin turne, ku përsëri humbi ndaj kundërshtarit të saj. Por këtë herë, Coco Vandeweghe ra në sy dhe u ftua në turneun e tenisit të kategorisë së parë të mbajtur në Miami.

tenistja Coco vandeweghe

Vajza

16-vjeçare ishte e vështirë për të luajtur në gara serioze. Shumë ndeshje përfunduan me humbje, por Koko nuk u dorëzua dhe vazhdoi të stërvitet, të udhëtojë në gara dhe turne të ndryshme. Ajo ishte në gjendje të depërtonte në garat e të rinjve, ku fati më në fund i buzëqeshi tenisit të ri. Ajo fitoi ndeshjen teke dhe ishte në gjendje të avanconte, por humbi përsëri.

Në kampionatin e hapur të zhvilluar në Australi, Coco Vandeweghe humbi. Shumëkush tashmë po humbiste shpresën për të ardhmen e saj sportive, por jo vetë vajza. Në të njëjtin vit, ajo shkoi në turneun ITF, i cili u mbajt në Carson, dhe e fitoi me sukses, duke marrë një çmim në para dhe një botëfamë. Që atëherë, Koko ka udhëtuar në të gjithë botën si një tenist i ri dhe i suksesshëm me premtime të mëdha. Kualifikimi i vajzës është rritur ndjeshëm, dhe numri i humbjeve është ulur. Fitorja në Carson i dha atletes një besim që e shtyn atë edhe sot e kësaj dite.

sport coco vandeweghe

Pro Tenis

Tenisti Coco Vandeweghe ka marrë pjesë në shumë turne në mbarë botën. Ajo mori pjesë në Wimbledon, Australian Open, Kampionatin Francez. Dhe në vitin 2016, Coco madje mori pjesë në Lojërat Olimpike, të mbajtura në Rio de Zhaneiro.

Rivalët e saj në vite të ndryshme ishin teniste të njohura si Maria Kirilenko, Anastasia Pavlyuchenkova dhe Teresa Smitkova. Koko nuk ka në plan të ndalet me kaq dhe planifikon ta bëjë veten të njohur në botë më shumë se një herë.