Skiator Northug Petter: biografi, arritje dhe fakte interesante

Përmbajtje:

Northug Petter është një skiator i famshëm norvegjez. Ai ka shumë çmime dhe rekorde në meritën e tij. Ai u bë kampion bote 13 herë, fitoi dy herë Lojërat Olimpike. Në kampionatin botëror, ai u bë rekordmeni absolut, pasi arriti të fitojë në të gjashtë disiplinat. Pasi u bë edhe dy herë fitues i Kupës së Botës, ai mori titullin jozyrtar të Mbretit të Skive. Njohur dy herë si atleti më i mirë në Norvegji. Kundërshtarët e njohin atë për aftësinë e tij unike për të përshpejtuar në vijën e finishit, duke fituar fitoren me një hov të fuqishëm. Ai ka sukses veçanërisht në stilin e patinazhit.

biografia e skiatorit

veriug petter

Northug Petter ka lindur në 1986. Ai lindi në qytetin norvegjez të Musvik në provincën e Nur-Trendelag. Ai e filloi karrierën e tij në sportet profesionale me pjesëmarrje në garat kontinentale. Në veçanti, ai arriti disa suksese në garat skandinave, duke arritur shtatë herë në podium. Më të suksesshmet për të ishin garat e ndjekjes dhe fillimet 15 kilometra.

Nortug Petter bëri debutimin e tij në Kupën e Botës në sezonin 2005/06. Ai bëri debutimin e tij në sprint, të mbajtur në Drammen. Northug Petter përfundoi i 35-ti. Në të njëjtën kohë, ai vazhdoi të marrë pjesë paralelisht në garat skandinave. Në fund të sezonitu njoftua zyrtarisht se ai po merrte një vend në ekipin kombëtar.

Në të njëjtën kohë, në sezonin e tij të parë në Kupën e Botës, Nortug fitoi fitoren e tij të parë. Më 8 mars 2006, ai përfundoi i pari në skiatlon në Falun, Suedi. Pas tij ai la dy gjermanë - Tobias Angerer dhe Axel Teichmann.

Northug Petter përfundoi i dyti në garën e fundit të atij sezoni. Në të njëjtin skiatlon, ai humbi fitoren, duke humbur më pak se katër sekonda ndaj suedezit Matthias Fredriksson në vijën e finishit. Në përgjithësi, ai e përfundoi sezonin e tij të parë në Kupën e Botës në vendin e 15-të.

Ylli i së ardhmes

jeta personale e petter Northug

Ylli i së ardhmes - kështu e quanin shumë gazetarë Nortug në fillim të karrierës së tij sportive, dhe ata nuk dështuan. Disa prodhues të pajisjeve të skive konkurruan për një kontratë me të menjëherë. Fitoren në këtë përballje e fitoi Fisher. Në atë kohë, Nortug ishte ende një i ri, por megjithatë, një tarifë ishte përfshirë në kontratën e tij. Kjo nuk është bërë kurrë më parë për një atlet të ri. Tarifa u shumëzua me 5, me kusht që Nortug të drejtonte ekipin kombëtar norvegjez në elitën botërore deri në fund të 2007.

Në vitin 2006, Lojërat Olimpike Dimërore u mbajtën në Torino, Itali, por Nortug nuk u përfshi në ekipin kombëtar. Skandinavët fituan 3 medalje argjendi dhe një bronzi. Kjo shfaqje u konsiderua e dështuar. Pastaj shumë, si vetë Nortug, pyetën veten pse ai nuk u dërgua në Lojërat Olimpike.

Suksesi i parë i madh i erdhi në Kampionatin Botëror, i cili u zhvillua në 2007 në Sapporo, Japoni. Nortug fitoi stafetën. Dhe dy vjet më vonë nëÇek Liberec fitoi medaljen e parë të artë në kampionatin botëror në garën individuale. Norvegjezi doli i pari në garën e ndjekjes, duke përshkuar 15 kilometra në stilin klasik, dhe më pas po aq në patinazh. Një fitore e shkëlqyer në atë garë u njoh si një nga përfundimet më të mira të Petter Northug.

Viti mbretëror

Petter Northug dhe Carolyn

2010 ishte një vit vërtet yjor për Nortug. Në fund të sezonit, ai fitoi Kupën e Botës për herë të parë në karrierën e tij. 9 herë Nortug doli i pari në vijën e finishit, 6 herë të tjera ishte i dyti dhe një herë zuri vendin e tretë. Vetëm çeku Lukas Bauer, i cili u bë i dyti në renditjen e përgjithshme, arriti t'i imponojë atij pamjen e një lufte. Por në realitet nuk pati asnjë luftë, sepse avantazhi i Northug ishte 600 pikë.

Në të njëjtin vit, norvegjezi performoi triumfalisht në Lojërat Olimpike në Vankuver, Kanada. Edhe pse në fillim gjithçka shkoi keq. Nortug përfundoi i 41-ti në 15 km stil i lirë dhe ishte në grupin e liderëve në ndjekje derisa mbeti prapa në ngjitjen e fundit, duke zënë vetëm vendin e 11-të.

Por në fillimin masiv prej 50 km në vijën e finishit, ai arriti të kalojë gjermanin Axel Teichmann me tre të dhjetat e sekondës, duke fituar medaljen e parë të artë olimpike.

Në stafetë, Nortug vrapoi në fazën e fundit, duke e nisur distancën nga vendi i katërt. Ai arriti të kapërcejë liderët, por në atë kohë suedezi Markus Hellner u shkëput nga ndjekësit e tij, kështu që norvegjezët fituan medaljen e argjendtë.

Në sprintin final Nortug luftoi me dy rusët NikitaKryukov dhe Alexander Panzhinsky, duke humbur ndaj tyre dhe duke fituar bronz.

Në sprintin e fundit ekipor, Nortug fitoi një tjetër medalje ari olimpike të çiftuar me Øystein Pettersen. Për skuadrën norvegjeze, ishte një Olimpiadë triumfuese, ku zuri vendin e parë në renditjen e përgjithshme të skive ndër-vend.

Triumfi i dytë i Kupës së Botës

Petter Northug përfundimet më të mira

Në Kupën e Botës 2010/11, Nortug humbi fitoren ndaj zviceranit Dario Colognier, duke zënë vendin e dytë. Në sezonin 2011/12, ai u bë i treti, duke lejuar Kolonjën të bënte një dyshe të artë. Vetëm në sezonin 2012/13 ai rifitoi titullin e skiatorit më të fortë në planet.

Në renditjen e përgjithshme, ai ishte përpara zviceranit Dario Colognier, i cili këtë herë ishte i treti, dhe rusit Alexander Legkov, i cili përfundoi në vendin e dytë. Avantazhi i tij përfundimtar ishte pothuajse 200 pikë nga ndjekësi më i afërt.

Triumfi i dytë Olimpik

skiator Northug Petter

Por Lojërat e dyta Olimpike në karrierën e tij ishin të pasuksesshme. Si fillim, ai humbi garën e 15 km në stilin klasik. Më pas ai dështoi në skiatlon, duke zënë vetëm vendin e 17-të.

Në garën për 50 kilometra nga fillimi masiv doli në pozitën e 18-të. Nortug ishte më afër medaljes olimpike në stafetë. Ai vrapoi sërish në këmbën e fundit. Por këtë herë ai nuk e mbylli dot boshllëkun që bashkatdhetarët e tij kishin krijuar në fillim të garës. Nortug e çoi skuadrën norvegjeze në vendin e katërt, pothuajse 40 sekonda prapa francezit Ivan Bouate.

Në garën e sprintit në stilin e lirë, Northug papriturhumbi në gjysmëfinale, dhe në ditën e fundit të Olimpiadës, në çift me Ola Vigen Hattestad, ai u bë i katërti në sprintin e ekipit për meshkuj. Në fund, ai nuk arriti të fitonte një medalje të vetme, por kjo nuk e pengoi ekipin e tij të fitonte skijimin e përgjithshëm.

Jeta private

Jeta personale e Petter Northug po zhvillohet me shumë sukses, megjithëse ai mbetet zyrtarisht i pamartuar gjatë gjithë kësaj kohe. Dihet se në fillim të karrierës së tij ai u takua me penguesin Reich Nordtomme. Më pas pati një lidhje misterioze me aktoren pornografike Aylar Lee, të cilën përfaqësuesit e skiatorit e mohuan në çdo mënyrë.

Në vitin 2015, Petter Northug dhe Caroline Dahl, një këngëtare pop skandinave, u panë së bashku. Ka gjithashtu thashetheme të vazhdueshme për romancën e tij me skiatoren fillestare Caroline Vollan, e cila është 9 vjet më e re se ai.

Në vitin 2014, Nortug ishte në qendër të një skandali të profilit të lartë. I dehur, ai u aksidentua pranë Trondheimit. 23-vjeçari që ndodhej në makinë i ka thyer kockën e klavikulës. Vetë Petter u largua nga vendi i aksidentit, por më pas megjithatë pranoi se ishte duke vozitur.

Atij iu hoq patenta e drejtimit, u dënua me 50 ditë burg dhe gjobë të rëndë.