Alena Zavarzina: fytyra e bukur e snowboarding-ut për femra

Përmbajtje:

Alena Zavarzina është e njohur gjerësisht për sportdashësit pas paraqitjes së saj të shkëlqyer në Lojërat Olimpike të Soçit, ku fitoi medaljen e bronztë në snowboard. Sidoqoftë, jo vetëm rezultatet sportive i sollën famë vajzës. Historia e dashurisë së amerikanit Vic Wilde dhe Alena Zavarzina mund të shërbejë si komplot për një film. Në fund të fundit, pasi u martua me një bukuroshe ruse, ish-“fshatari i mesëm” dukej se kishte fituar krahë dhe kishte fituar dy disiplina njëherësh në Lojërat Olimpike Dimërore 2014.

Fillimi i udhëtimit

Alena Zavarzina ka lindur në Novosibirsk në vitin 1989. Rruga e vajzës për në snowboard ishte e gjatë dhe gjarpëruese. Fillimisht prindërit e dërguan vajzën e tyre në gjimnastikë ritmike, por për shkak të problemeve me pajisjet u detyruan ta largonin që andej. Alina Kabaeva e dytë nga Alena nuk funksionoi dhe ajo filloi të vizitojë pishinën.

snowboarder Zavarzina

Megjithatë, gjatë dimrit, ajo ishte e dhënë pas një sporti të ri - snowboarding. Gradualisht, hobi i Alenës u bë disiplina e saj kryesore sportive, ajo la notin dhe u përqendrua në kalimin e saj të preferuar. Zavarzina e nisi me disiplinën spektakolare të big air, një lloj akrobacie në tabelë. Një vit më vonë, trajneri e këshilloi atë të kalonte në snowboarding me shpejtësi të lartë dhe vajza filloi të garonte në sllallom paralel dhe snowboard cross.

Në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, Alena Zavarzina filloi shfaqjet e saj në garat kryesore. Turneu i parë ndërkombëtar për të ishte faza e Kupës së Botës në Holandë. Atletja e re nuk arriti ndonjë dafinë të veçantë këtu, por nuk e humbi zemrën dhe vazhdoi të punonte me veten.

Gradualisht, punët e Alenës u përmirësuan, ajo ishte në tre të parat në kampionatin botëror të të rinjve dhe Kupën Evropiane. Në vitin 2009, Zavarzina mori medaljen e argjendtë të kampionatit botëror për të rinj dhe gjithashtu u bë e dyta në Kupën Evropiane.

Fiton për të rritur

Përpara Lojërave Olimpike Dimërore 2010 në Vankuver, vendasja e Novosibirskut rriti vazhdimisht aftësitë e saj sportive, duke fituar Kupat e Botës në SHBA, Kanada dhe Evropë. Alena Zavarzina u konsiderua si shpresa e snowboarding rus dhe shumë llogaritën në medaljen e vajzës.

Megjithatë, gjërat nuk shkuan sipas planit në Vankuver. Filloi me faktin se atleti ishte pothuajse vonë për fillimin e kualifikimit dhe humbi plotësisht përqendrimin nga përvojat. Alena përfundoi vetëm e shtatëmbëdhjetë dhe nuk u zgjodh për në 1/8 finalet.

Wilde dhe Alena Zavarzina

Të rinjdështimet e para nuk e thyen snowboarderin, ajo harroi dështimin e Vankuverit dhe filloi të përgatitej për ciklin tjetër Olimpik. Një vit më vonë, ajo, në mënyrë të bujshme për shumë specialistë, fiton Kampionatin Botëror, duke fituar garën paralele të sllallomit gjigand.

Nga Soçi në Pyeongchang

Përgatitja për Lojërat Olimpike 2014 ishte e paqartë në periudhën përfundimtare. Para fillimit të sezonit, Alena zbuloi një hernie të shtyllës kurrizore, për shkak të së cilës iu desh të duronte një kurs të gjatë trajtimi. Vajza mezi kishte kohë të vihej në formë për dimër, kur në stërvitje theu në mënyrë absurde krahun 2 muaj para fillimit të fillimeve më të mëdha të katër viteve.

Për një mrekulli, Alena Zavarzina arrin t'i nënshtrohet një operacioni dhe të rifitojë përsëri formën e saj, duke synuar me vendosmëri të performojë në Lojërat në shtëpi. Ky vendim doli të ishte i duhuri, ajo nxitoi rrugën gjatë garës dhe fitoi një medalje bronzi në disiplinën paralele të sllallomit gjigand.

Pas Soçit, vajza nuk u ngadalësua, duke fituar disa çmime në kampionatet botërore në ciklin e ardhshëm Olimpik. Sezoni i saj më i suksesshëm ishte 2016/2017, ku fitoi titullin e përgjithshëm të Kupës së Botës në sllallomin gjigand paralel për herë të parë në karrierën e saj.

Me keqardhje të madhe të të gjithë fansave të saj të shumtë, Alena Zavarzina nuk arriti të shkëlqejë në Lojërat Olimpike të Pyeongchang 2018. Duke qenë një nga favoritet e Lojërave, ajo u ndal një hap larg podiumit, duke zënë vendin e katërt zhgënjyes.

Jeta private

Vic Wilde dhe Alena Zavarzina u takuan në vitin 2009 në një nga fazat e KupësPaqe. Tre vjet më vonë, një miqësi e thjeshtë u shndërrua në një marrëdhënie të butë dhe djemtë vendosën të konsolidojnë bashkimin e tyre me një martesë.

Vika Wild dhe Alena Zavarzina

Amerikani Victor madje ndryshoi shtetësinë dhe filloi të përfaqësonte Rusinë në turnetë ndërkombëtare. Në një stil të shkëlqyer, ai konkurroi në Lojërat Olimpike të 2014-ës, ku fitoi dy medalje të arta në snowboard.