John Higgins: biografi, fakte nga jeta, foto

Përmbajtje:

Një nga përfaqësuesit më të zgjuar dhe më të famshëm të snooker është John Higgins. Biografia e lojtarit filloi në qytetin e vogël të Wishaw, ku ai lindi më 18 maj 1975. Skocezi mori një licencë ndërkombëtare dhe u bë lojtar profesionist në vitin 1992.

Së bashku me një tjetër, jo më pak të shquar britanik Ronnie O'Sullivan, ai hyri në elitën botërore të snooker, një lloj loje bilardo. Triumfi i parë ndodhi në vitin 1994, kur ai mposhti në finale Dave Harold. Që nga ai moment, karriera e tij filloi të zhvillohej me shpejtësi.

Kariera e "magjistarit" skocez

Dy sezonet e para në karrierën e tij, John i kaloi mjaft modeste. Ai u shpall në turneun Grand Pri, ku në mënyrë sensacionale fitoi vendin e parë. Lojtari i famshëm nuk u ndal me kaq dhe tashmë në sezonin e ardhshëm fitoi dy tituj të Open Open dhe International Open. Këto arritje i lejuan skocezit të zinte vendin e 11-të në renditjen e lojtarëve botërorë të snooker-it.

John Higgins

Në sezonin 1995-1996, John Higgins vazhdoi të tregojë një lojë të jashtëzakonshme. Koleksioni i tij i trofeve u plotësua me disa tituj të tjerë: German Open,Ndërkombëtar i Hapur. Ai u bë një çerekfinalist i turneut botëror dhe u vendos me besim në rreshtin e dytë të vlerësimit.

Sezoni 1997/98 ishte më i suksesshmi në karrierën e skocezit. Higgins ka qenë finalist në 8 turne të renditjes. Tani kishte vetëm kampionatin botëror, ku ai nuk ishte i famshëm për sukses të madh. Një kombinim fatlum rrethanash mund ta çojë lojtarin drejt një ëndrre të dashur. Për ta bërë këtë, Stephen Hendry duhej të humbiste në raundin e parë të garës, dhe John, për të marrë trofeun e lakmuar. Në fund ai e përballoi këtë detyrë dhe zuri vendin e parë në renditje.

Ngritje lart dhe rënie shpejt

Në sezonin 1998/99, John Higgins nuk arriti të mbronte titullin. Megjithatë, lojtari mbeti në vendin e parë falë fitimit të disa garave të mëdha: Masters, China International, UK Snooker Championship.

Sezoni i ardhshëm ishte jo më pak i suksesshëm në karrierën e mjeshtrit. Në një nga turnetë, ai shënoi më shumë pikë për lojë. Për herë të parë, një pushim maksimal prej 147 pikësh u regjistrua në Kupën e Kombeve, dhe më pas në kompeticionin Masters irlandez. Higgins ka fituar disa çmime të tjera trofe në Uells Open dhe Grand Prix.

Në sezonin 2000/01, John filloi të bjerë. Fillimisht gjithçka shkoi mirë dhe ai mposhti eminentin Mark Williams në finalen e Kampionatit Britanik. Mirëpo, në Grand Prix, ai e ndërpreu pjesëmarrjen për shkak të dasmës. Në garën e Kupës së Kombeve, ai humbi nga Ronnie O'Sullivan dhe zbriti në vendin e tretë në renditjen botërore.

Megjithë performancën e dobët gjatë dy sezoneve të ardhshme, John Higgins arriti të qëndrojë në top pesëshenlojtarë snooker.

Niveli i lartë i aftësive - rreshti i parë në renditje

Në 2005/06, skocezi rifitoi formën e tij të shkëlqyer. Në turneun Grand Prix, ai fitoi një fitore bindëse ndaj rivalit të tij të përjetshëm Ronnie O'Sullivan. Në të njëjtën kohë, John vendosi disa rekorde: 4 seri të qindta dhe 494 pikë të shënuara.

lojtar snooker John Higgins

Kampionati Britanik ishte më pak i suksesshëm për Higgins. Ai humbi në 1/8 e finales ndaj kundërshtarit të tij Ken Doherty, por fitoi turneun Wembley. Në garën e Kupës së M altës, një lojtar arrin në finale, por mposhtet.

Në turneun e Welsh Open, një mjeshtër me përvojë humbet në fazën e 1/8 finale. Konkursi China Open përfundon për skocezin me një humbje përfundimtare ndaj Mark Williams. Ai ishte një nga favoritët për Kampionatin Botëror 2006. Sidoqoftë, për habinë e përgjithshme të shumë ekspertëve, ai humbi në raundin e parë të konkursit nga Mark Selby. Pavarësisht këtij fakti, lojtari i snooker-it John Higgins arriti të rikthejë vendin e parë në renditje.

Lojë e paqëndrueshme, fansa zhgënjyese

Tifozët e "magjistarit" skocez prisnin prej tij të njëjtat paraqitje të suksesshme si sezonin e kaluar. Megjithatë, Gjoni nuk i pëlqeu, por vetëm i zhgënjeu. Ai hyri në Trofeun e Irlandës së Veriut ku humbi në raundin e 16-të nga një lojtar kinez. Pas kësaj, ai nuk arriti të mbrojë titullin kampion në garën e Çmimit të Madh.

Në Kampionatin Britanik, Higgins tregoi klasin më të lartë dhe arriti në fazën gjysmëfinale. Sidoqoftë, ai humbi nga fituesi i ardhshëm PeterEbdon. Pastaj mjeshtri me përvojë filloi të binte. Ai dështoi në raundin e parë të Uellsit Open dhe Kupës së M altës. Në turneun China Open, skocezi arriti në 1/4 e finales, ku humbi ndaj kundërshtarit dhe kolegut të ngushtë Gramm Dott.

Foto e John Higgins

Në konkursin prestigjioz në Sheffield, John Higgins nuk ishte favorit. Megjithatë, ai arriti të rehabilitohej para tifozëve dhe të fitonte një tjetër trofe.

Famë botërore - suksesi i parë serioz

Në vitin 1998, skocezi mori pjesë në kampionatin botëror. Ai arriti në finale për herë të parë në karrierën e tij dhe i rrëmbeu fitoren të riut dhe premtues Mark Selby. Anglezi u kualifikua dhe tregoi një klas të lartë loje. Megjithatë, kundërshtari i tij tregoi aftësi të vërtetë dhe vullnet për të fituar. Si rezultat, "magjistari" festoi suksesin.

Ai u bë kampioni i parë në vitin 1998, kur ishte vetëm 23 vjeç, përpara dy lojtarëve të shkëlqyer në këtë tregues, Williams dhe O'Sullivan. Pas 9 vitesh fitoi trofeun e dytë të kampionatit botëror.

MBE John Higgins

Në vitin 2007, mbajtësi i titullit nderi "Anëtar i Urdhrit të Perandorisë Britanike" John Higgins në intervistën e tij pranoi se kjo ngjarje u bë një nga më të rëndësishmet në jetën e tij, pas lindjes së një fëmije. Sezoni i ardhshëm ishte jo më pak i suksesshëm për një lojtar me përvojë. Ai u bë fituesi i garës Grand Prix dhe mori titullin e tretë kampion. Në renditjen e lojtarëve snooker zuri vendin e 4-të dhe një vit më vonë u bë lider.

Akuzat për ryshfet

Në prill 2010, një lojtar skocez mori pjesë në një takim biznesi me menaxherin e tij. Një biznesmen me ndikim sugjeroi që Higgins dhe Mooney të zhvillonin një sërë ndeshjesh biliardo me kontratë.

Në atë kohë, mbajtësi 3 herë i titullit botëror vendosi të pranojë një ofertë joshëse dhe të zhvillojë një lojë fikse. Si rezultat, Gjoni duhej të pranonte në disa korniza. Shuma totale e ryshfetit ishte rreth 400,000 dollarë.

Higgins është pezulluar nga gara në biliardo pas një hetimi të brendshëm. Megjithatë, skocezi me përvojë vendosi t'i mohojë akuzat, duke thënë se gjatë gjithë karrierës së tij profesionale, ai kurrë nuk kishte humbur qëllimisht.

Sipas vendimit të një gjykate të pavarur, lojtarit iu dha një gjobë monetare dhe një pezullim gjashtëmujor dhe menaxheri i tij u ndalua nga biliardo për jetë.

Kthehu në lojë

Kthyer nga pezullimi i tij, John fitoi disa turne. Dy prej tyre janë më prestigjiozët: Kampionati Britanik dhe Kampionati Botëror. Skocezi vazhdoi të demonstronte një nivel të lartë të lojës snooker. John Higgins, biografia e të cilit është një dëshmi e drejtpërdrejtë e talentit të tij, "arriti" të fitojë edhe në ETPC-5. ETPC-6 nuk ishte aq i suksesshëm për të. Ai arriti në finale, por humbi nga kampioni i ardhshëm Michael Holt.

Kampionati britanik John e mbajti në nivel të lartë dhe u takua në finale me Mark Williams. Gjatë takimit, lojtari ishte inferior me rezultate 2:7 dhe 5:9. Megjithatë, në luftën më të ashpër,Higgins arriti të fitojë. Ky titull ishte i treti në karrierën e tij.

biografia e John Higgins

Në Uells Open të shkurtit, ai arriti në finale dhe mori një tjetër trofe, duke mundur Stephen Maguire me rezultat të përgjithshëm 9:6. Muajin pasues, skocezi triumfoi gjithashtu në Hainan Classic.

Jeta jashtë snooker

Edhe kampioni i botës katër herë John Higgins ka të drejtën e privatësisë. Në vitin 2000, ai hyri në një martesë zyrtare me të dashurën e tij Denise. Me kalimin e viteve, ata patën tre fëmijë: vajzën Claudia, djemtë Oliver dhe Pierce. Përveç kësaj, ai gjithmonë përpiqet të ndjekë ndeshjet e futbollit të ekipit të tij të preferuar Celtic.

katër herë kampioni botëror John Higgins

Në vitin 2006, pasi humbi finalen e Kupës së M altës, John u hodh nga avioni për shkak të dehjes ekstreme. Megjithatë, në përgatitje për turneun e radhës dhe famën botërore në Crucible, lojtari arriti të ndalojë së piri alkool.

Në 2011 Higgins pati një tragjedi të madhe. Babai i tij ndërroi jetë nga kanceri. Ai pothuajse gjithmonë e shoqëronte djalin e tij në të gjitha turnetë botërore.

Vendi i parë në renditje, fitore në kampionatin britanik

Në turneun vjetor britanik, skocezi u takua me Mark Williams në finale. John Higgins (foto më poshtë) ishte i vendosur të fitonte.

Në ndeshjen vendimtare, uellsiani tregoi një nivel të ulët të lojës. Në gjysmëfinale ai tregoi karakter dhe vullnet për të fituar. Megjithatë, finalja ishte jashtëzakonisht e pasuksesshme për të. Rezultati i përgjithshëm ishte 9-5 kur skocezi ktheu valën për të fituar 22 trofe në karrierën e tij si lojtar profesionist. Ai është një nga të mëdhenjtë që ka fituar më shumë se dy herë kampionatin e Mbretërisë së Bashkuar.

John Higgins vazhdon të kënaqë fansat e tij me një lojë të talentuar. Pavarësisht një rënieje të lehtë, ai vazhdon të tregojë një nivel të lartë aftësie. Për momentin, ai ndodhet në rreshtin e 6-të të renditjes botërore. "Magjistari" skocez nga Wishaw ka hyrë përgjithmonë në historinë e lojës popullore.