Biatleti legjendar sovjetik Tikhonov Alexander Ivanovich: biografia dhe karriera sportive

Përmbajtje:

Alexander Tikhonov, biografia e të cilit është paraqitur në këtë artikull? - biatleti legjendar sovjetik, katër herë fitues i Lojërave Olimpike, triumfues i shumëfishtë dhe fitues i kampionateve botërore në disiplina të ndryshme.

biografia e Alexander Tikhonov

Biografi

Tikhonov Alexander Ivanovich lindi në fshatin Uyskoye (rajoni Chelyabinsk) në janar 1947. Prindërve të tij u pëlqente skijimi, kështu që djali kaloi shumë kohë në shpatet e borës që nga fëmijëria.

Arritja e parë për yllin e ardhshëm të sportit sovjetik erdhi në klasën e pestë, kur Tikhonov fitoi skijimin në vend për çmimin Pionerskaya Pravda.

Pas shkollës, Tikhonov u diplomua nga një shkollë profesionale në Chelyabinsk, dhe më pas - një shkollë teknike e kulturës fizike, pas së cilës u dërgua në ushtri. Gjatë gjithë kësaj kohe ai stërviti fort, duke bërë ski edhe natën pas një dite të vështirë pune. Ndërsa shërbente në ushtri, ai fitoi kampionatin e të rinjve të Bashkimit Sovjetik, gjë që i garantoi hyrjen në ekipin e skive që përfaqësonte BRSS në garat ndërkombëtare.

Kariera sportive

Kundër të gjitha pritjeve, i famshëmskiatori nga Tikhonov Alexander - kampioni i shumë garave për të rinj - nuk funksionoi. Arsyeja për këtë ishte një dëmtim në këmbë në vitin 1966. Gjatë shërimit, atij iu ofrua të qëllonte me një pushkë biatlon. Aleksandri me qetësi goditi të gjitha objektivat pa asnjë humbje të vetme. Më pas u vendos të shkohej në biatlon.

Tikhonova Alexandra

Testi i parë serioz për atletin 20-vjeçar ishte Kampionati Botëror i vitit 1977 në Altenberg. Këtu Alexander Tikhonov, pasi zuri vendin e dytë në ekipin stafetë të BRSS, për herë të parë u bë fituesi i kampionatit botëror.

Sezoni i ardhshëm solli "arin" e parë për biathlete. Në Lojërat Olimpike të vitit 1968 në Grenoble, Aleksandri fillimisht u bë i dyti në garën individuale dhe më pas festoi fitoren në stafetë.

Tre vitet e ardhshme u bënë "të arta" për Alexander Tikhonov në kuptimin e vërtetë të fjalës. Në kampionatet botërore në Zakopane dhe Östersund, ai u bë fituesi i pandryshueshëm në garat individuale dhe stafetë, dhe vetëm në kampionatin botëror të vitit 1971, Dieter Speer nga RDGJ kaloi përpara tij në disiplinën individuale.

Në Lojërat Olimpike në Sapporo, Japoni, Tikhonov theu ski dhe kaloi pothuajse një kilometër në njërën këmbë. Por edhe kështu, ai e vrapoi me dinjitet skenën e tij dhe skuadra e BRSS fitoi përsëri medalje të arta.

Gjatë periudhës së ardhshme ndër-olimpike, biatleti sovjetik vazhdoi të mblidhte çmime dhe tituj. Nga viti 1973 deri në vitin 1975 ai u bë katër herë kampion bote në disiplina të ndryshme. Në formë të shkëlqyer, ai shkoi në Lojërat Olimpike në Innsbruck, ku fitoi të tretënpër veten e tyre "ari" në stafetë. Në garën individuale, ai priste pothuajse të gjithë distancën me një diferencë të madhe, por tre gabime të bezdisshme dhe gjashtë minuta penallti e lanë atë pa mundësi për një medalje tjetër.

kampion Aleksander Tihonov

Megjithë moshën e tij mjaft mbresëlënëse dhe duke pasur parasysh performancën e tij të mirë, udhëheqja sovjetike e biatlonit vendosi ta çonte Tikhonovin në Lojërat Olimpike të vitit 1980 në Lake Placid. Në ceremoninë e hapjes, ishte ai që u udhëzua të mbante flamurin e BRSS.

Biatleti Alexander Tikhonov dëshmoi edhe një herë se mund t'i besohet. Në një luftë të mprehtë me rivalët e rinj, atleti përsëri ndihmoi ekipin e tij të bënte hapin e parë të podiumit olimpik.

Jeta pas sportit

Pas Olimpiadës-80, karriera sportive e Tikhonov Alexander përfundoi. Ai filloi stërvitjen fillimisht në të rinjtë dhe më pas në ekipin eksperimental të biatlonit të BRSS.

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Tikhonov krijon kompaninë "Tikhonov and K", e angazhuar në pjekjen e bukës. Firma tjetër e tij prodhonte mish dhe produkte peshku.

Nga 1996 deri në 2008 Alexander Ivanovich shërbeu si president i Unionit të Biatlonit të Federatës Ruse.

biatleti Alexander Tikhonov

Histori skandali

Në gusht 2000, Alexander Tikhonov dhe vëllai i tij Viktor u arrestuan. Ata u akuzuan për tentativë për vrasje të guvernatorit të rajonit të Kemerovës. Victor u deklarua fajtor, por Aleksandri nuk e pranoi përfshirjen e tij.

Në shkurt të vitit të ardhshëm falëNdërhyrja e Presidentit të Federatës Ruse Vladimir Putin Tikhonov u lejua të udhëtonte jashtë rajonit. Më pas ai iku nga drejtësia në Austri, ku iu nënshtrua një operacioni në këmbë.

Vetëm katër vjet më vonë ai u kthye dhe doli në gjyq. Faji i tij u konsiderua i provuar. Tikhonov u dënua me tre vjet burg. Sidoqoftë, Alexander Ivanovich u lirua menjëherë. Ai vetë nuk e pranoi kurrë përfshirjen e tij në këtë rast të profilit të lartë.