Alexander Filippov: karriera e një futbollisti ukrainas

Përmbajtje:

Anonim

Aleksandr Filippov (shih foton më poshtë) është një futbollist profesionist ukrainas i cili luan si sulmues (sulmues) në klubin Desna nga Liga e Parë. Si pjesë e klubit të Chernihiv, ai luan nën numrin e dhjetë në bluzë.

Alexander Filippov ish-lojtar i Kramatorsk Avangard

Gjatësia e futbollistit është 183 centimetra, pesha - rreth 75 kilogramë. Më parë, ai ka luajtur për klube të tilla ukrainase si Arsenal Kyiv, Ilyichevets Mariupol, NPGU-Makeevugol Nikopol dhe Avangard Kramatorsk. Në sezonin 2016/17 fitoi medaljen e argjendtë të Ligës së Parë të Kampionatit të Ukrainës. Nga 2012 deri në 2013 A. Filippov luajti në ekipin kombëtar të të rinjve të Ukrainës nën 21 vjeç - ai luajti 8 ndeshje zyrtare dhe shënoi një gol.

Biografi

Alexander Filippov lindi më 23 tetor 1992 në qytetin Avdeevka (Ukrainë). Filloi të luaj futboll që në moshë të vogëlnjë nxënës i Donetsk UOR (Shkolla Olimpike Rezervë), në të cilën ai luajti në ligën e futbollit të të rinjve të Ukrainës në periudhën nga 2006 deri në 2009. Në vitin 2011, Oleksandr nënshkroi një kontratë profesionale me Arsenal Kyiv nga Premier League. Ai e kaloi sezonin e tij të parë si lojtar, shpesh filloi në formacionin fillestar dhe bëri lëvizje efektive në sulm.

Debutimi për ekipin e të rriturve u zhvillua më 25 nëntor 2012 në ndeshjen kundër Dynamo Kyiv, ku Topçinjtë pësuan një humbje dërrmuese me rezultatin 0:4. Në ndeshjet pasuese të kampionatit të Ukrainës, Oleksandr Filippov u përfshi gjithnjë e më shpesh në ekipin kryesor, megjithatë, ai ende luajti një numër të konsiderueshëm lojërash si pjesë e ekipit të të rinjve.

Në fund të sezonit 2013, sulmuesi i ri pati gjashtë ndeshje në Premier League të Ukrainës, dhe në të gjitha doli si zëvendësues në minutat e fundit të lojës. Në prag të sezonit 2013/14, Arsenal Kyiv filloi të përjetonte disa vështirësi financiare, për shkak të të cilave skuadra u tërhoq nga Premier League. Për shkak të mungesës së perspektivës dhe motivimit, futbollisti Alexander Filippov vendosi të largohej nga ekipi.

Alexander Filippov zëvendës-kampion i Ligës së Parë

Kariera në Illichivets Mariupol

Në shkurt 2014, A. Filippov nënshkroi një kontratë profesionale me Ilyichevets si agjent i lirë. Lojtari nuk u fut në ekipin kryesor, por u emërua në ekipin rezervë. Më pas, Alexander Filippov nuk bëri kurrë debutimin e tij për klubin Mariupol.

Performanca për NPGU-Makeevugol dhe AvangardKramatorsk"

Në vitin 2015, Filippov u bë lojtar i klubit Nikopol "NPGU-Makeevugol" nga Liga e Dytë e Ukrainës. Këtu ai menjëherë zuri një vend në bazë dhe zuri një vend kyç në vijën e sulmit. Në total, ai luajti njëmbëdhjetë takime zyrtare në klubin Nikopol dhe u bë autor i tre golave. Pasi kaloi gjysmë sezoni në Ligën e Dytë, sulmuesi mori oferta nga klubi Kramatorsk Avangard për të luajtur në skuadrën e tyre në Ligën e Parë. Në fund të fundit, Alexander Filippov nënshkroi një kontratë dhe u bë një lojtar i plotë i Avangard. Në sezonin 2015/16, ai luajti në njëzet e tre ndeshje dhe regjistroi tetë gola në statistikat e tij.

Biografia dhe karriera e një futbollisti Alexander Filippov

Tranzicioni në Desna: një karrierë në klubin e Chernihiv

Në verën e vitit 2016, Alexander Filippov nënshkroi një marrëveshje me Desna nga Chernihiv, që luan në Ligën e Parë. Këtu, sulmuesi shpejt zuri një vend në ekipin e parë dhe filloi të shënonte gola. Në pranverën e vitit 2018, Filippov luajti 44 ndeshje për klubin, në të cilat shënoi dy duzina gola. Në sezonin 2016/17, Desna doli nënkampione e Ligës së Parë, duke marrë medalje të argjendta.

Vendi i dytë i zënë i dha skuadrës akses në divizionin më të lartë - Premier League e Ukrainës. Mirëpo, “Desna” nuk e ka kaluar certifikimin e duhur për t’iu përshtatur statusit ekipor të UPL-së. Shumë protesta publike janë rritur rreth këtij vendimi. Drejtuesit e klubit shprehën pakënaqësinë e tyre për këtë, duke theksuar se në futbollin ukrainas nuk ka parime sportive që vërtetohen nga rezultati, por vetëm para, lidhje.dhe korrupsioni.

Po, ishte komponenti financiar që u bë themelor në faktin që klubi i Chernihiv nuk u fut në Premier League. Skuadra qëndroi në Ligën e Parë, më 15 korrik 2017 u zhvillua ndeshja e parë e sezonit.

Desna nuk u fut në UPL për shkak të problemeve financiare

Megjithë vështirësitë financiare që u shfaqën në klub, Alexander Filippov nuk filloi të pyeste veten për ndryshimin e ekipit. Sulmuesi ishte shumë i vlefshëm për të, dhe ai vetë e kuptoi këtë, dhe për këtë arsye i qëndroi besnik Desnës.

Aktualisht Oleksandr është golashënuesi më i mirë dhe kryesor në ekip, si dhe garon për titullin e golashënuesit më të mirë të Ligës së Parë të Ukrainës. Në sezonin 2017/18, Desna tregon një rezultat të shkëlqyer - po lufton për lidership me Arsenalin e Kievit dhe Poltava. Ekipi është një pretendent për akses në Premier League, por ana financiare e çështjes mbetet e pashkelur.

Si pjesë e ekipit kombëtar

Në vitin 2012, Alexander Filippov u thirr në ekipin kombëtar të Ukrainës, megjithatë, në ekipin e të rinjve. Në gusht të të njëjtit vit, ai u bë një medalje bronzi në Memorialin Lobanovsky, duke marrë pjesë në të dy ndeshjet. Në janar 2013, ai mori pjesë në Kupën e Commonwe alth, ku zhvilloi gjithsej katër luftime, shënoi një gol dhe u bë zëvendës kampion i turneut.