Matthias Sammer: karriera e një futbollisti dhe trajneri gjerman

Përmbajtje:

Anonim

Matthias Sammer është një ish-futbollist dhe trajner profesionist gjerman. Midis 2000 dhe 2005 të angazhuar në stërvitje. Herën e fundit ai ka punuar si drejtor sportiv i klubit të Bayern Munichut. Gjatë karrierës së tij si lojtar ka luajtur si mbrojtës dhe mesfushor. Ai luajti për klube të tilla si Dynamo Dresden, Stuttgart, Internazionale dhe Borussia Dortmund. Gjithashtu nga viti 1990 deri në 1997. luajti në kombëtaren gjermane.

Matthias Sammer

Sammer është golashënuesi i fundit për kombëtaren e RDGJ (12 shtator 1990, ndeshje miqësore kundër Belgjikës (0-2), Sammer shënoi në minutat 74 dhe 89).

Matthias Sammer: Arritjet

Fitoi shumë tituj me ekipe të ndryshme gjatë karrierës së tij. Duke luajtur për Dynamo Dresden, ai u bë dy herë fitues i kampionatit RDGJ (në 1989 dhe 1990) dhe fitues i Kupës GDR (1990).

Vite të kaluar në Shtutgartu shënuan nga vendi i parë në kampionatin gjerman në sezonin 1991/92.

Duke luajtur për Borussia Dortmund, ai u bë dy herë kampion i Bundesligës gjermane (1995 dhe 1996), fitues i Ligës së Kampionëve UEFA (sezon 1996/97) dhe pronar i Kupës Ndërkontinentale në 1997.

Fotografia e Matthias Sammer

Si pjesë e ekipit të tij kombëtar gjerman, ai u bë kampion evropian në 1996 dhe zëvendës kampion në 1992. Si pjesë e ekipit të të rinjve nën 18 vjeç, ai fitoi edhe Kupën e Kampionatit Evropian (1986).

Matthias Sammer: arritje personale si futbollist dhe trajner

Në periudhën nga 1993 deri në 1998 ai luajti për Borussia Dortmund. Gjatë kësaj kohe, futbollisti luajti në 115 ndeshje dhe shënoi 21 gola ndaj kundërshtarit. Një karrierë për "bumblebees" është e rëndësishme me disa çmime personale: dy herë mbajtës i titullit "Futbollisti i Vitit në Gjermani" (në 1995 dhe 1996) dhe "Futbollisti i Vitit në Evropë" (1996). Përveç sa më sipër, Matthias Sammer është përfshirë në listën e futbollistëve më të mirë të shekullit të 20-të sipas edicionit me shkëlqim të World Football.

Arritjet si trajner janë të rëndësishme edhe me "verdhezinjtë". Së bashku me Borussia Dortmund, ai u bë kampion i Gjermanisë dhe finalist i Kupës UEFA në 2002 dhe finalist i Kupës së Ligës së Gjermanisë në 2003.

Biografi

Matthias Sammer (shih foton më poshtë) lindi më 5 shtator 1967 në Dresden, Gjermania Lindore (tani Gjermania). Ai e filloi karrierën e tij futbollistike në moshën nëntë vjeçare me Dynamo Dresden në 1976. Ai debutoi në ekipin e parë dhe kryesor në sezonin 1985/86, kur ishte trajner i klubit.babai i tij është Klaus Sammer. Në sezonin e tij të parë, ai luajti si sulmues dhe shënoi tetë gola. Në përgjithësi, ai luajti në Dynamo Dresden nga 1985 deri në 1990. – Ka luajtur 102 ndeshje dhe ka shënuar 39 gola.

Luaj për Shtutgartin

Në verën e vitit 1990, Matthias Sammer iu bashkua Shtutgartit nga Bundesliga. Në sezonin e tij debutues, ai arriti të shënojë 11 gola me shpenzimet e tij. Në sezonin e dytë, ai shënoi 9 gola, duke ndihmuar kështu ekipin të zërë vendin e parë në kampionatin kombëtar gjerman. Në total, ai luajti 60 ndeshje dhe shënoi 20 gola në dy sezone me Avtozavodtsy.

Periudhë e keqe në Internationale (Milan)

Sezoni 1992/93 kaloi në Serinë A italiane si pjesë e Internazionale. Këtu ai hyri në fushë vetëm njëmbëdhjetë herë dhe arriti të shënonte katër gola. Në përgjithësi, mesfushori gjerman u sprovua në klub për disa muaj, pas së cilës u largua, për faktin se nuk mundi të përshtatej me futbollin italian.

Kariera për Borussia Dortmund

Në sezonin e transferimeve dimërore të sezonit 1992/93, Matthias Sammer nënshkroi një kontratë me Borussia Dortmund. Në pjesën e dytë të sezonit ai luajti në 17 ndeshje dhe shënoi dhjetë gola.

Sezonin pasues, Sammer u zhvendos nga mesfusha në mbrojtje nga trajneri i Bumblebee, Ottmar Hitzfeld. Ky vendim rezultoi mjaft i suksesshëm, pasi mbrojtja e verdhezinjve filloi të luante më mirë. Falë të njëjtës reformë, Borussia u bë kampione e Gjermanisë në sezonet 1994/95 dhe 1995/96 dhe pronare e UEFA Champions League në 1996/1997 (duke mposhtur Juventusin në finale me rezultatin 3-1).

Arritjet e Matthias Sammer

Dalje në pension

Pas fitimit të Ligës së Kampionëve, karriera e Matthias Sammer u ndërpre nga një dëmtim i rëndë në gju, i cili ishte arsyeja për përfundimin e afërt të karrierës së tij. Mbrojtësi gjerman bëri edhe tre paraqitje zyrtare për Bumblebees përpara se të tërhiqej në vitin 1998.

Arritjet personale të Matthias Sammer

Stërvitje

Në vitin 2000, ai filloi të punojë si ndihmës trajner në Borussia Dortmund. Në korrik të të njëjtit vit, ai u pranua si kryetrajner i “bumblebees”. Nga viti 2000 deri në 2004, ai arriti të sjellë klubin në vijën e parë të renditjes dhe të sigurojë kampionatin në Bundesligën gjermane në sezonin 2001/2002. Këtu Sammer solli ekipin e tij në finalen e Kupës UEFA 2002, në të cilën Borussia 09 e. V. Dortmundi humbi nga Feyenoord 3:2. Midis 2004 dhe 2005 ka punuar si trajner në Stuttgart.