Atletët më të mirë të Kazakistanit të vitit 2017

Përmbajtje:

Në fund të vitit, disa botime informative sportive kryejnë një anketë mes lexuesve të tyre për të përcaktuar atletët më të mirë në Kazakistan. Si rezultat, çdo portal paraqet versionin e vet të kategorive dhe nominimeve. Identifikimi i më të mirëve është një proces i debatit të vazhdueshëm. Prandaj, le të bëjmë hetimin tonë, bazuar në vlerësimin mesatar të të gjitha rezultateve të marra. Në këtë artikull, ne kemi mbledhur atletët më të mirë të Kazakistanit, emrat e të cilëve tashmë janë renditur në vlerësimet sportive botërore.

Vendi i parë - Gennady Golovkin (boks): 75, 3% e votave

Në vitin 2017, atleti i famshëm i Kazakistanit - boksieri Gennady Golovkin (i njohur gjithashtu si Triple G) pati vetëm 2 luftime. E para u zhvillua më 18 mars kundër Daniel Jacobs për titullin kampion në katër kategori njëherësh (IBF, WBA, WBO, WBC). Në të njëjtën luftë u luajt titulli i super kampionit sipas revistës The Ring. Kjo është gjithashtu një ngjarje domethënëse. Genadi Golovkin tashmë është kampion në të gjitha statuset e listuara. Prandaj, boksieri kazak mbrojti vetëm titullin e tij.

Genadi Golovkin

Në karrierën profesionale të Golovkin, kjo luftë ishte e para për sa i përketfakti që boksieri drejtoi një luftë me 12 raunde. Ishte e veshtire. Megjithatë, Genadi dëshmoi edhe një herë epërsinë e kampionit të botës në peshën e tij.

Ndeshja e dytë u zhvillua më 16 shtator 2017 kundër meksikanit Saul Alvarez. Në prag të sherrit, të gjitha mediat botërore u mbushën me tituj se përleshja ishte e bujshme. Të gjithë rripat e Genadi Golovkin u vunë në linjë. Gjyqtarët vendosën të shpallin një barazim. Kjo shkaktoi shumë polemika mes ekspertëve dhe adhuruesve të boksit. Kazakistani Triple G nuk kishte barazim të mëparshëm në karrierën e tij.

Gennady Golovkin pati një vit tepër të suksesshëm dhe meriton të jetë numri një në renditjen e sportistëve më të mirë në Kazakistan.

Vendi i dytë - Kairat Eraliev (boks): 7.3% e votave

Boksieri

27-vjeçar Kairat Yeraliev fitoi një medalje të artë në Kampionatin Botëror të Boksit 2017 në Hamburg, dhe gjithashtu fitoi bronzin në Kampionatin Aziatik në Tashkent në peshën bantam (deri në 56 kg). Pasi mposhti amerikanin në finale, Kairat Yeraliev solli medaljen e parë të artë për vendin e tij në kampionatin botëror.

Kairat Eraliev

Vendi i 3-të - Akzhurek Tanatarov (mundje e lirë): 3.7% e votave

Tre sportistët më të mirë të Republikës së Kazakistanit mbyllen nga Akzhurek Tanatorov, i cili në vitin 2017 arriti të fitojë një medalje të artë në kampionatin aziatik dhe një medalje bronzi në kampionatin botëror në kategorinë e peshave deri në 70 kg. Më parë, atletit iu dha bronzi në Lojërat Olimpike 2012. Është për t'u habitur që në majën tonë të gjitha çmimet u morën nga përfaqësues të arteve marciale. Rastësi? Vështirë.

AkzhurekThanatorov

Vendi

4 - Meirambek Ainagulov (mundje greko-romake): 3, 1% e votave

Në gusht 2017, Meirambek u bë zëvendës-kampion i botës në kategorinë e peshave deri në 59 kg (garat u zhvilluan në Paris). Në maj të të njëjtit vit, luftëtari greko-romak fitoi medaljen e argjendtë në garën aziatike në Nju Delhi.

Kazakistani fitoi medaljen e artë

Shumë ekspertë i parashikuan atletit një fitore të pakushtëzuar në Kampionatin Botëror në Paris. Megjithatë, doli pak më ndryshe. Meirambek Ainagulov është një mundës i ri dhe premtues. Prandaj, ka shumë mundësi që vitin e ardhshëm ai të na kënaqë me fitore të mëdha.

Vendi

5 - Alexey Lutsenko (çiklizëm rrugor): 2,7% e votave

Çiklisti kazak Alexey Lutsenko

Çiklisti profesionist rrugor kazak Alexei Lutsenko vitin e kaluar u bë medalisti i artë i fazës së pestë të Vuelta a España, kampion i Azisë në Bahrein, dhe gjithashtu arriti të merrte bronzin në garën njëditore Dwars door Vlaanderen (Hollandë) dhe përfundoi triumfalisht fazën e pestë të turneut të Almaty (fituar 4 herë radhazi). Rezultati mbresëlënës i Alexei padyshim meriton një vend më të lartë. Por çfarë të bëni nëse çiklizmi nuk është një sport mjaftueshëm popullor në Kazakistan.

Vendi

6 - Nikita Panasenko (pista çiklizmi): 2,6% e votave

Çikliste rrugore Nikata Panasenko

Ky çiklist pak i njohur kazak arriti të fitojë dy medalje të arta në pistën e ciklit të Kupës së Botës. Nikita Panasenko me të vërtetë i impresionoi tifozët e Kazakistanit. Kjo ndodhi kur ai mundi në mënyrë strategjike konkurrentin e tij kryesor - çiklistin grek Christos Volikakis - dhe u bë fitues i medaljes së artë. Ky djalë është e ardhmja e pistës së çiklizmit në Kazak.

7 - Albert Linder (peshngritje): 2.5% e votave

Albert Linder

Albert Linder është një peshëngritës i ri nga Kazakistani i cili arriti sukses në Kampionatin Aziatik në vitin 2017 (Ashgabat) në kategorinë e peshave deri në 69 kg. Në të njëjtin vit, atleti fitoi një medalje ari në Universiadën Verore në Taipei. Konkurrenti i tij kryesor ishte atleti koreano-verior Kim Myung-hyuk. Megjithatë, Alberti arriti ta tejkalonte atë, duke përdorur vetëm dy nga tre përpjekjet e mundshme.