Biografia e atletit David Belyavsky

Përmbajtje:

David Belyavsky është një gjimnast rus që garoi në Lojërat Olimpike. Ai arriti të marrë një medalje argjendi në vitin 2016 në kampionatin ekipor. Atleti gjithashtu mori një medalje bronzi për ushtrime në shufra të pabarabarta. Fitoi bronz dhe shufra të pabarabarta në Kampionatin Evropian. Në vitin 2015, ai fitoi Lojërat Evropiane në Baku.

Biografia e David Belyavsky

David ka lindur në qytetin e Votkinsk, Udmurtia, më 23 shkurt 1992. Që nga fëmijëria, djali u rrit si një fëmijë shumë aktiv, ai ishte i shqetësuar. Përveç kësaj, ishte jashtëzakonisht fleksibël. Ai ishte në gjendje të bënte ndarje, ura dhe ushtrime të tjera të thjeshta me shumë lehtësi.

David Belyavsky

David u rrit nga gjyshja e tij, Lyudmila Viktorovna. Dikur ajo merrej edhe me sport, ndoshta dashuria për këtë mënyrë jetese ia kaloi nipit përmes gjeneve. Nëse gjyshet e zakonshme shikojnë shfaqje të ndryshme televizive në TV, atëherë gjyshja e Davidit ishte e dhënë pas vetëm kanaleve sportive, kryesisht gjimnastikës. Dhe ai, së bashku me të, i shikonte gjimnastët me shumë kënaqësi. Ata janë për të.ishin një shembull, pothuajse magjistarë. David ishte një fans i madh i Alexei Nemov.

Vitet e hershme

Ndërsa studionte në klasën e dytë, David Belyavsky u regjistrua për gjimnastikë. Por ai ndoqi seksionin e shkollës për rreth një muaj. Nuk e la sepse nuk i interesonte. Thjesht, sipas mësuesit të tij, ai dinte gjithçka që mund t'i mësonin në seksion. Ai e këshilloi djalin të dërgonte në një shkollë sportive. Gjyshja dëgjoi këshillat dhe e çoi Davidin në shkollën rinore sportive Votkinsk "Znamya". Atje, Sergei Zakirov u bë trajneri i tij. Pas kësaj, David filloi ta shikonte gjimnastikën jo si argëtim, por si një profesion. Për ditë të tëra ai u zhduk në stërvitje, nga mëngjesi herët deri në orët e vona të natës. Ai ishte në të njëjtin nivel me shokët e tij të klasës, por trajneri donte të gjente më të mirën mes nxënësve të tij.

gjimnasti David Belyavsky

David Belyavsky kishte cilësitë më të mira për një atlet: një dëshirë e madhe për të arritur qëllimet e tij, për të luftuar për rezultatet më të mira.

Lëvizja në Yekaterinburg

Kur djali ishte rreth dymbëdhjetë vjeç, ai u vu re nga trajneri i famshëm Peter Kitaysky nga qyteti i Yekaterinburg. Dhe kur ishte katërmbëdhjetë vjeç, ai u transferua atje dhe hyri në shkollën e rezervës olimpike. Kjo ishte shtysa për fitore të mëdha. Ishte shumë e vështirë për Davidin të lëvizte, atij i mungonin vërtet shtëpia dhe miqtë e tij, por ai e kuptoi që kjo ishte e nevojshme për rritjen e karrierës. Peter Kitaysky kujton se në fillim djali ishte shumë i turpshëm, madje shumë modest.

Fëmijët që studionin me të u përpoqën të ndihmoninDavidi të përshtatet me kushtet lokale në mënyrë që të durojë më lehtë ndarjen nga shtëpia. Por meqenëse Belyavsky i pëlqente vërtet ajo që po bënte, dhe pati disa suksese në këtë, kjo e ndihmoi atë. Ai pothuajse gjithmonë i vuri vetes synimin për të fituar, dhe kryesisht ia doli.

gjimnastikë David Belyavsky

Në vitin 2008, ai deklaroi veten, u bë një medalje argjendi në gjimnastikë artistike në Zvicër, kjo ishte kur ai ishte pjesë e ekipit rus të juniorëve. Ekipi përbëhej nga Garibov Emin, Belyavsky David, Pakhomenko Igor, Matvey Petrov dhe Ignatenkov Kirill, ata shënuan 263 pikë. Ata morën një rezultat të mirë edhe për traversën, për kalin, për unazat, hekurat dhe kasafortën. Në kasolle, David fitoi gjithashtu një medalje argjendi.

Në vitin 2009, David u bë katër herë kampion në Festivalin Olimpik të Rinisë në Tampere, Finlandë. Ai fitoi vendin e parë në të gjitha ushtrimet në dysheme dhe në unaza.

Kur kishte gara në gjimnastikë artistike në Japoni, David Belyavsky fitoi medaljen e artë për kërcimin, argjendin për shiritin horizontal dhe bronzin për kalin e gjilpërës. Por në raundin, ai bëri disa gabime në ushtrimet në unaza, dhe për këtë arsye zuri vendin e katërt.

Kampionati rus

Në kasafortë, ai mori argjendin në Kampionatin Ruse, pas së cilës hyri në ekipin rus në Kampionatin Evropian në Birmingham. Por për shkak të fenomeneve natyrore, ata nuk kanë mundur të fluturojnë jashtë dhe të marrin pjesë në garë.

Në Kupën e Rusisë, e cila u mbajt nëqyteti i Chelyabinsk, David u fut në finale me pesë predha. Kur pati një finale të gjithanshme, ai ishte në epërsi, por më pas u bë i katërti, pasi u rrëzua mbi një kalë sepse kishte vendosur gabim dorën. Por ai arriti të merrte medaljen e artë në ushtrimet në dysheme, duke kapërcyer gjimnastin më të mirë në Evropë Anton Golotsutskov, por duke u bërë i dyti në kasafortë. Kështu, gjimnasti David Belyavsky iu bashkua ekipit për Kampionatin Botëror, ku Rusia zuri vendin e gjashtë.

Fitore të tjera

Kur u mbajtën Lojërat Olimpike të Londrës në 2009, David zuri vendin e gjashtë në kampionatin ekipor, i pesti në kampionatin e përgjithshëm dhe i shtati me kalë. Këtë meritë sportisti e mori kur ishte pjesë e ekipit.

Si pjesë e ekipit kombëtar rus, gjimnasti Belyavsky mori medaljen e argjendtë në Lojërat Olimpike, e cila u mbajt në Rio de Zhaneiro, për ekipin e gjithanshëm, dhe bronz për ushtrimet në shufra të pabarabarta. Për më tepër, atleti ka shumë çmime të tjera në derrkucën e tij. Atij iu dha gjithashtu një Certifikatë Meritash nga Presidenti i Federatës Ruse për arritjet në sport në Universiadën Verore Botërore XXVII në Kazan në vitin 2013.