Lojtari rus i taekwondos Denisenko Alexey Alekseevich: biografi, arritje dhe fakte interesante

Përmbajtje:

Denisenko Alexey është një sportist i famshëm vendas, lojtar taekwondo. Dy herë fitoi medaljen në Lojërat Olimpike Verore. Kampion i Rusisë, pjesëmarrës i shumëfishtë dhe fitues i çmimeve të kampionateve evropiane dhe botërore. Pjesëmarrës i Lojërave të para Evropiane në Baku, ku u bë fitues i bronzit. Ka titullin Mjeshtër i nderuar i Sporteve të Rusisë.

Biografia e atletit

Denisenko Alexey

Denisenko Alexey lindi në qytetin e vogël të Bataysk, i cili ndodhet në rajonin e Rostov. Ndodhi në vitin 1993.

Denisenko Alexei u soll në seksionin e taekwondo nga babai i tij kur ai ishte vetëm 8 vjeç. Ai sapo shkoi në shkollë. Atje, heroi i artikullit tonë takoi trajnerin e tij të parë, emri i të cilit ishte Alexander Shin.

Babai i kampionit të ardhshëm ia dha djalin këtij sporti, sepse donte që ai të dukej si idhujt e rinisë së tij - Jackie Chan dhe Jean-Claude Van Damme.

Babai i Denisenko Alexey filloi të përgatitej për një karrierë sportive që në vitet e para të jetës së tij. Ata po ngurtësonin trupin. Në fund të fundit, fillimisht Alexei ishte një fëmijë shumë i sëmurë dhe i dobët.

Në fillim, Alexei hezitoi të shkonte në seksion, por gradualisht u përfshi. Ai filloi të imitonteidhujt e babait të tij dhe me energji të dyfishuar filloi të praktikonte taekwondo.

Babai thotë se Alexei donte të linte sportin më shumë se një herë, por përfundimisht e braktisi këtë ide. Edhe përkundër faktit se ai duhej të shkonte në stërvitje përmes të gjithë Donit me një varkë. Probleme të tilla lindën gjatë ndërtimit të urës Voroshilovsky në Rostov. Për shkak të punës së riparimit, transporti publik nuk shkoi në bregun e djathtë të Donit, në të cilin ai stërvitej. Kështu që më duhej të përdorja një varkë. Dhe të kthehesh në shtëpi vonë natën me autobusin e fundit.

Jeta private

Jeta private në karrierën e një sportisti vetëm kohët e fundit ka luajtur një rol të madh. Para kësaj, ai u përqendrua tërësisht në sport.

Kohët e fundit, në dhjetor 2016, ai u martua me taekwondoisten Anastasia Baryshnikova, kampione e bronztë e Lojërave Olimpike të Londrës, tre herë kampione evropiane, e cila fitoi dy herë medalje bronzi në kampionatet botërore.

London Olimpiada

Alexey Denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko në taekwondo filloi të tregojë rezultate të mira që në turnet e para të të rinjve. Shumë shpejt ai ra në sy nga trajnerët e kombëtares.

Suksesi në arenën ndërkombëtare i siguroi pjesëmarrjen e tij në Lojërat Olimpike Verore në Londër në 2012. Në atë kohë ai ishte më pak se 19 vjeç. Denisenko garoi në kategorinë më të lehtë të peshës - deri në 58 kilogramë.

Rusi e nisi rrugën drejt fitores në raundin paraprak, pasi ishte një atlet i ri, krejtësisht i panjohur me një vlerësim të ulët personal. ATNë luftën e parë në Lojërat Olimpike, heroi i artikullit tonë u takua me Kosta Rikanin Heiner Oviedo. Rusi fitoi një fitore dërrmuese 5:2.

Në çerekfinale, Alexei Denisenko u përball me atletin kinez Wei Zhenyang në Lojërat Olimpike. Këtë herë lufta doli të jetë kokëfortë, e gjatë dhe akoma më produktive. Denisenko fitoi 10:7. Ndeshja gjysmëfinale ishte më e tensionuara, në të cilën Alexei humbi në një luftë të ashpër ndaj koreanojugorit Lee De Hong me rezultat 6:7. Meqë ra fjala, shkelësi i rusit në finale pësoi një disfatë dërrmuese nga spanjolli Huel Gonzalez 8:17.

Por Alexey Denisenko në ndeshjen për vendin e tretë, në të ashtuquajturën finale të repechage, mundi 3:1 australianin Safwan Khalil. Kështu, i riu rus fitoi medaljen e tij të parë olimpike. Në Lojërat e Londrës, kjo ishte vetëm një nga dy medaljet e bronzta për ekipin rus në taekwondo.

Kampionati Evropian në Azerbajxhan

Biografia e Alexey Denisenko taekwondo

Turniri tjetër i madh ndërkombëtar ishte Kampionati Evropian, i cili u mbajt në Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit. Alexey Denisenko, taekwondo luajti një rol vendimtar në biografinë e atletit në atë kohë, ai u zgjodh për turneun pa asnjë problem.

Në garat, ai garoi në kategorinë e peshës deri në 68 kilogramë. Pasi kapërceu raundet paraprake, atleti shkoi në luftën vendimtare. Në finale u takua me turkun Servet Tazegul, por humbi.

Në garën ekipore, skuadra ruse zuri vendin e dytë, duke fituar dy medalje ari, tre argjendi dhe dy bronzi. I fortëkishte vetëm kroatë.

Kupa e Botës në Rusi

Olimpiada Alexey Denisenko

Në vitin 2015, Alexei Denisenko fitoi të drejtën për të garuar në Kampionatin Botëror. Taekwondo në biografinë e atletit në atë kohë luajti një rol kyç.

Heroi i artikullit tonë përsëri luftoi në kategorinë e peshës deri në 68 kilogramë. Dhe në duelin final u takua sërish me turkun Servet Tazegul. Dhe humbi përsëri.

Në përgjithësi, skuadra ruse performoi pa sukses në kampionatin botëror, duke zënë vetëm vendin e 12-të. Skuadra jonë nuk kishte asnjë medalje ari, vetëm dy medalje argjendi (njëra prej të cilave u fitua nga Denisenko) dhe pesë medalje bronzi.

Lojërat Evropiane në Baku

Alexey Denisenko final

Në vitin 2015, Alexey Denisenko mori pjesë në garat e ardhshme të mëdha ndërkombëtare. Taekwondo u përfshi në programin e Lojërave të para Evropiane. Ky është një analog i Olimpiadës, por vetëm për ekipet evropiane. Fillimisht ishte menduar se do të mbaheshin vetëm Lojërat Verore, por tani po shtohen propozimet për organizimin e Lojërave Evropiane Dimërore. Vlen të theksohet se gara të ngjashme kanë ekzistuar në kontinente të tjera për një kohë të gjatë. Për shembull, Lojërat Panamerikane, Panafrikane ose Panarabe.

Në këto gara Alexey Denisenko filloi nga faza e 1/8-të e fundit. Ai u kundërshtua nga një sportist nga San Marino, Michele Ceccarone. Rusi fitoi me besim 19:1. Në çerekfinale, heroi i artikullit tonë u përball me besim edhe me anglezin Martin Stamper - 18:6.

Problemet filluan vetëm në gjysmëfinale me mikpritësinplatformat, Azerbajxhani Aykhan Tagizade. Në një ndeshje të vështirë, Denisenko humbi 5:7. Në luftën për vendin e tretë, rus u takua me rivalin e tij të gjatë - Turk Servet Tazegul. Këtë herë turku humbi papritur në 1/8 e finales ndaj polakit Karol Robak - 9:21.

Lufta për vendin e tretë ishte e suksesshme. Denisenko më në fund arriti të fitojë - 19:16.

Në renditjen ekipore në Lojërat Evropiane, rusët u renditën të tretët, duke humbur ndaj Azerbajxhanasve dhe Britanikëve.

Olimpiada e Dytë

olimpiada e taekwondo-së Alexey Denisenko

Në vitin 2016, në moshën 22 vjeçare, Alexei Denisenko mori pjesë në Lojërat e dyta Olimpike. Taekwondo në Lojërat Olimpike ishte një disiplinë relativisht e re, por tashmë e dashur.

Në kategorinë e peshës së tij të kurorës deri në 68 kilogramë Denisenko ishte sërish një nga favoritët. Në 1/8 e finales u përball me lehtësi me venezuelianin Edgar Contreras – 12:2. Në çerekfinale ai u takua me turkun Tazegul, por këtë herë doli sërish më i fortë se kundërshtari, ndaj të cilit fillimisht humbi rregullisht. Rusi fitoi 19:6.

Belgu Jaouad Ashab u mund 6:1 në gjysmëfinale. Alexey Denisenko në finale u takua me një atlet nga Jordania Akhmad Abagaush. Pavarësisht se si rezistoi heroi i artikullit tonë, ai përsëri humbi 6:10.

Kjo medalje argjendi ishte e vetmja e fituar nga rusët në këto lojëra. Me këtë rezultat në garën ekipore, ata ndanë vendin e nëntë me Meksikën, Nigerin, Serbinë dhe Francën.

Në rrugën drejt kampionatit

Tani Alexey Denisenko vazhdonstërvituni fort për të fituar më në fund një medalje të artë në garat e mëdha ndërkombëtare. Siç mund ta shihni, ai kurrë nuk ka qenë kaq i suksesshëm.

Aktualisht Denisenko jeton në qytetin e tij të lindjes - Bataysk. Paralelisht me karrierën e tij sportive, ai studion në Naberezhnye Chelny.

Me gruan e tij, Denisenko planifikon të performojë së bashku në Lojërat Olimpike Verore të ardhshme në Tokio në vitin 2020.