Tubimi më popullor në botë. Dakar mirëpret fituesit

Përmbajtje:

Rally është një nga llojet më të njohura të garave moderne. Është shumë spektakolare, dhe për këtë arsye interesante për miliona shikues në mbarë botën. Ndër të gjitha llojet e kampionateve, rruga “Paris-Dakar” është e veçantë. Kjo garë dallohet nga të tjerat. Pse tërheq kaq shumë fansa dhe pjesëmarrës? Kjo do të diskutohet në këtë artikull.

Historia e maratonës së famshme të makinave

Rally Paris-Dakar është mbajtur që nga fundi i vitit 1978. Autori i idesë së një rruge të tillë ishte një vrapues me motor nga Franca T. Sabin. Në vitin 1977, ai humbi në shkretëtirën libiane gjatë garës Abidjan-Nice. Pas disa ditësh bredhje pa ushqim dhe ujë, motoçiklisti u gjet nga nomadët që e shpëtuan. Me gjithë fatkeqësitë, shkretëtira i la një përshtypje të pashlyeshme Sabinit, të cilën ai donte ta ndante me të gjithë botën. Ishte kjo ide që frymëzoi kalorësin për të krijuar rrugën e mitingut më popullor deri më sot. Dakar, sipas planit të Thierry Sabine, duhej të ishte pika e fundit e garës dhe Parisi ishte pika e fillimit.

miting Dakar

Rruga origjinale e mitingut kalonte nga veriu i Afrikës, Algjeria, por për shkak të situatës së vështirë politike dhe trazirave të shtuara në këtë shtet, një vend tjetër, Maroku, u miratua për garë. Ndonjëherë një pjesë e mënyrës sesi pjesëmarrësit kalojnë përmes Libisë.

Në fillim, gara ishte një nga fazat e Kupës së Botës. Megjithatë, rregullat e garës shkaktuan shumë polemika, si rezultat i të cilave u vendos që të përjashtohej mitingu nga renditja e përgjithshme e kampionatit botëror dhe të bëhej autonom.

Është interesante që gjatë gjithë historisë së tij në garë morën pjesë jo vetëm shoferë profesionistë të garave, por edhe shumë yje rock, atletë të famshëm nga disiplina të tjera (skiatorë alpin, alpinistë, jahtistë dhe të tjerë).

Rregullat e tubimit

Për të marrë pjesë në këtë garë, duhet të dini rregullat e mitingut. Dakar është destinacioni përfundimtar i rrugës. Gara fillon në Paris. Gara zgjat tre javë dhe mbulon një distancë prej afërsisht 10,000 km. Garuesit lejohen të marrin pjesë jo vetëm në makina speciale për tubime, por edhe në makina, si dhe kamionë dhe motoçikleta. Ekziston një llogari e veçantë për çdo mënyrë transporti. Numri i pjesëmarrësve mund të jetë jo vetëm garues profesionistë, por edhe amatorë, të cilët zakonisht përbëjnë rreth 80% të numrit të përgjithshëm të aplikantëve.

Rally paris Dakar

Siç u përmend më lart, renditja e Kupës së Botës nuk e përfshin këtë tubim. Dakar është qyteti i fundit në rrugën e kalorësve, ku përcaktohen fituesit. Përpër t'u bërë kampion i kompeticionit, mjafton të kaloni rivalët tuaj në këtë maratonë makinash, ndryshe nga Kupa e Botës, ku pjesëmarrësit marrin pikë për çdo garë, të cilat përmblidhen në fund të sezonit.

Fituesit e Rally

kamaz rally dakar

Deri në fillim të shekullit të 21-të, Stefan Petransel ishte rekordmeni kryesor për numrin e fitoreve në mitingun Paris-Dakar, i cili fitoi gjashtë herë këtë maratonë automobilistike në dhjetë vjet pjesëmarrje në të.

2001 ishte një vit vendimtar si për sa i përket rregullave të garës ashtu edhe për fituesit. Në përputhje me ndryshimet e bëra në rregullat e konkursit, ekipi nuk mund të sillte me vete pajisje, të cilat në rast defekti do të mund të rregullonin problemin. Çdo riparim duhej të kryhej nga shoferi dhe navigatori. Në të njëjtin vit, një grua, Jutta Kleinschmidt, fitoi tubimin për herë të parë.

Kamionët rusë janë bërë triumfë të vërtetë të mitingut Paris-Dakar. KamAZ-master, një ekip i shkëlqyer rus, ka fituar maratonën shumë herë. Vitet e fundit, ajo vazhdon të mbajë kryesimin dhe fiton rregullisht gara të mëdha ndërkombëtare.

Ekipi "KAMAZ-master"

Rally paris dakar kamaz

Në historinë e Rally Dakar, skuadra ruse e ka fituar këtë maratonë prestigjioze 13 herë. Në vitin 2015, mitingu, i cili u zhvillua në territorin e Bolivisë, Argjentinës dhe Kilit, u fitua për herë të parë nga piloti Airat Mardeev në kategorinë e kamionëve. Në fazën e fundit të garës, ai arriti të shkëputej nga ndjekësit e tij dhe përfundimisht tejkaloi konkurrentët e tij më të afërt,ndër të tjera, shokët e skuadrës, respektivisht në 14 dhe 51 minuta (vendi i dytë - Nikolaev, vendi i 3-të - Karginov).

Kështu, pilotët rusë treguan sërish se sa vlen makina KamAZ. Rally "Dakar" nga viti në vit në renditjen e kamionëve i nënshtrohet atij.