Biathlete Evgeny Ustyugov: biografia dhe arritjet

Përmbajtje:

Evgeny Ustyugov sot është një nga atletët më të rinj dhe më premtues. Ai nuk ndalet asnjë minutë dhe vazhdon të arrijë majat e reja në karrierën e tij sportive. Ai është i njohur dhe i dashur nga miliona njerëz në mbarë botën. Ai është idhulli i biatlonistëve fillestarë!

Evgeny Ustyugov

Evgeny Ustyugov: biografia, fëmijëria

Biatletja e ardhshme lindi në 1985, 4 qershor, në qytetin e mrekullueshëm të Krasnoyarsk. Mund të thuhet me siguri se Zhenya i mori aftësitë e tij për sport edhe para lindjes së tij. Mbi të gjitha, prindërit e tij ishin atletë mjaft të famshëm në atë kohë. Dhe për këtë arsye, kur dy djem lindën në familjen Ustyugov, prindërit filluan menjëherë të angazhohen në zhvillimin e tyre fizik. Që në moshën tre vjeçare, Ustyugov dhe vëllai i tij stërviteshin çdo ditë me ta. Duke u rritur, djali filloi të përfshihej në mënyrë aktive në ngjitjen malore.

Vitet e shkollës Eugene ishin mjaft argëtuese dhe të ndryshme. Ai ishte një fëmijë shumë aktiv. Asnjë ngjarje e vetme sportive nuk ishte e plotë pa pjesëmarrjen e tij. Ishte në një nga garat në 1997 që ai u pa nga një trajner biatlon, gruaja e Viktor Ermakov. Duke parë aftësi të mira tek djali, ajo e ftoi të provonte dorën e tij në këtë sport dimëror.

Biatlete Evgeny Ustyugov

Rruga përpara

Çfarë bën Evgeny Ustyugov pas diplomimit? Dukej tashmë e qartë se ai do të hynte në Fakultetin e Kulturës Fizike. Por me vullnetin e fatit, i riu nuk arrin ta bëjë këtë. Dhe ai, ai bëhet student në Shkollën Olimpike të Rezervës Divnogorsk. Pasi studioi për disa vite, Zhenya vendos të vazhdojë studimet në Fakultetin e Inxhinierisë Pyjore, të cilin ai arriti ta diplomonte me nderime në vitin 2010.

Filloni aktivitetin sportiv

Kur hyri biatlon në jetën e një atleti të ardhshëm? Ustyugov Eugene gjatë trajnimit të tij ishte pjesëmarrës në konkursin, i cili në 2005 u zhvillua në Finlandë. Duke marrë pjesë në garat individuale, i riu arriti të zinte vendin e 12-të, në garat e ndjekjes - vendin e 36-të, dhe gjatë sprintit - vendin e 42-të. Një vit më vonë, pasi kishte përmirësuar aftësitë e tij sportive, Zhenya shkon në Kampionatin Botëror, i cili këtë herë u mbajt në Nju Jork. Për habinë e të gjithëve, ai arriti të hidhte hapin çmimor të podiumit në ndjekje. Zhenya ishte i dyti në stafetë dhe i katërti në sprint. Nga ky vit karriera e kampionit të ardhshëm fillon të marrë vrull dhe të zhvillohet me shpejtësi.

biatlon ustyugov evgeny

Fazat e yjeve të karrierës sportive

Evgeny Ustyugov - biatlete,arritur rezultate të larta. Gara tjetër e rëndësishme për atletin është Kupa Evropiane 2006-2007. Gjatë sprintit, Ustyugov zë vendin e 12-të, ndërsa është vetëm 3 minuta prapa fituesit. Në garën e ndjekjes, Zhenya ishte tashmë i dyti. Këtu atij i munguan 25 sekonda për të përfunduar, pavarësisht se vetëm një gabim në objektiv e ndau nga fitorja.

Kur filloi faza e dytë e kupës, i riu duhej të punonte shumë. Përpjekjet e tij u kurorëzuan me vendin e 25-të në garën e sprintit. Ai ishte një minutë e gjysmë prapa fituesit dhe bëri vetëm 3 gabime. Në sprintin tjetër, Ustyugov zë vendin e 50-të, ndërsa mbetet prapa rivalit të tij kryesor me gati 3 minuta. Këto dështime nuk e thyen biatletin e ri. Përkundrazi, shërbeu si nxitje për punë më të frytshme.

Biografia e Evgeny Ustyugov

Udhëtoni botën

Duke marrë pjesë në shumë turne dhe kampionate, Evgeny duhej të kalonte mjaft kohë larg shtëpisë. Megjithatë, marrëdhënia e tij me të dashurit nuk u përkeqësua. Ustyugov ndjeu gjithmonë mbështetjen e prindërve dhe miqve të tij. Pasi vizitoi shumë cepa të Tokës, Zhenya mësoi shumë gjëra të reja, të cilat i dhanë atij edhe më shumë forcë për të luftuar.

Kampionati Botëror, i cili u mbajt në Bullgari në vitin 2007, kënaqi këndshëm të gjithë fansat e Evgeny. Këtu ai zuri vendin e 20-të, dhe kishte vetëm një gabim, dhe distanca nga kundërshtari i tij arriti në një distancë prej 2 minutash 40 sekonda. Kur u zhvillua stafeta, së bashku me ekipin, biathlete arriti të zinte vendin e 5-të, gjë që rriti ndjeshëm entuziazmin e fillestarit.atlet.

Në dimrin e vitit 2007, Ustyugov mbërrin në shtëpi për të marrë pjesë në konkursin, i cili u quajt "Pushka Izhevsk". Këtë herë ai arriti të zërë vendin e dytë fitimtar. Diferenca me konkurrentin kryesor ishte 39 sekonda.

Pas kësaj Zhenya shkon në Kupën e Botës në Norvegji. Atleti nuk arrin të fitojë tituj fitimtarë, por megjithatë e deklaron veten si një kundërshtar mjaft i fortë që nuk duhet nënvlerësuar.

Tashmë në vitin 2008, Ustyugov u rehabilitua në Kampionatin Ruse, ai me meritë fitoi një medalje argjendi. Pas kësaj, ai arrin të zërë vendin e parë në Kupën e Europës. Pastaj fitoi konkursin pa bërë asnjë gabim. Fitorja këtë herë ishte e shkëlqyer!

Një vit më vonë, atleti shkon në Kupën e Botës në Oberhof. Në garën e ndjekjes, ai arrin të bëhet i shtati, dhe në sprint - të zërë vendin e 8-të.

Evgeny Ustyugov është një i preferuar kombëtar

Lojërat Olimpike XXI u bënë debutimi i Evgeny. Vetëm aty ka mundur të deklarohet si pjesëmarrës i fortë. Ndonëse u kundërshtua nga kundërshtarë mjaft seriozë, gjatë sprintit ai zë vendin e 15-të, në garën e ndjekjes Zhenya përfundoi i pesëmbëdhjeti në listën e përgjithshme.

Një medalje ari olimpike zbukuroi gjoksin e një atleti më 21 shkurt në fillimin masiv. Falë përpjekjeve dhe punës së tij, biatleti anashkalon të gjithë rivalët e tij dhe arrin fundin fitimtar në një periudhë të shkurtër kohore. Në fund të lojërave, Evgeny iu dha Urdhri i Miqësisë.

Në pranverën e vitit 2011, Ustyugov, së bashku me S. Sleptsova, morën nderinvendi i parë në garën World Team Challenge.

Evgeny vazhdon të stërvitet në mënyrë aktive dhe të marrë pjesë në shumë gara deri më sot. Së fundmi, atij iu dha titulli Mjeshtër i nderuar i Sportit.

çfarë bën Evgeny ustyugov

Jeta personale e Ustyugov

Megjithë orarin e ngjeshur të punës, Evgeny arriti të krijojë një familje të fortë. Ai takohet me gruan e tij të ardhshme në garat e rregullta. Atletja Alexandra Bondareva bëhet e zgjedhura e Ustyugov. Disa vite pasi u takuan, të rinjtë luajnë një dasmë. Dhe tashmë në vitin 2010, lindi vajza e Evgeny Veronica. Gruaja e biathletes vendos t'i japë fund karrierës së saj sportive dhe t'i kushtohet punëve të familjes. Kur fëmija ishte 3 vjeç, babai e kishte vënë tashmë në ski. Në dimrin e vitit 2014 lindi vajza e dytë, Evgenia. Ai përpiqet të kalojë shumë kohë me familjen e tij dhe ia del shumë mirë!