Daria Dmitrieva - kampione në gjimnastikë ritmike

Përmbajtje:

Biografia e Darya Dmitrieva - kampione dhe Mjeshtre e nderuar e Sporteve - është paraqitur më poshtë. Vajza lindi në qershor 1993 në qytetin rus të Irkutsk. Daria është e divorcuar.

gjimnastja Daria Dmitrieva

Fëmijëria dhe rinia e Daria

Daria lindi në Irkutsk, një qytet i madh siberian. Galina Davidovna, nëna e Dashës, punonte si ekonomiste, por në rininë e saj ajo ishte e dhënë pas patinazhit artistik, kështu që ëndërroi ta mësonte vajzën e saj në sport. Daria ka gjithashtu një vëlla më të madh Aleksandrin. Dasha shkoi në të njëjtën shkollë me kampionen Oksana Kostina.

Trajnerja Olga Buyanova zgjodhi Dmitrieva gjatë rekrutimit të nxënësve të rinj, megjithatë, në mënyrë që nëna e vajzës ta sillte vajzën e saj në shfaqje, ajo duhej të thirrej. Vajza filloi të studionte vetëm në moshën 8 vjeç, në fillim ajo nuk kishte as stërvitjen e duhur fizike. Sidoqoftë, sipas Olga Buyanova, Dasha ishte "topolake, por e zgjuar".

6 vjet më vonë, Irina Viner pa Daria në konkursin tjetër për fëmijë. Trajnerit i pëlqeu vajza dhe ajo sugjeroi që Dmitrieva të stërvitej në Novogorsk. Natyrisht, lindi pyetja e transferimit të një vajze të talentuar në Moskë. OlgaBuyanova la familjen e saj në Irkutsk dhe shkoi me nxënësen e saj.

Në fillim ishte shumë e vështirë për vajzën të jetonte pa familjen e saj. Sidoqoftë, Daria filloi të stërvitet fort, ajo gjithashtu gjeti miq. Ndoshta kjo u lehtësua nga fakti që Daria Dmitrieva nuk vendosi në mënyrë specifike detyrën për të arritur te trajneri i shquar dhe nuk kishte frikë nga Irina Aleksandrovna.

Gjimnastikë ritmike

Për herë të parë, Daria fitoi si pjesë e ekipit të të rinjve në turneun Deryugina Cup, dhe më pas në Kampionatin Evropian. Në grupin e të rriturve, Daria Dmitrieva fitoi Kupën e Botës për herë të parë në 2008. Në të njëjtin konkurs morën pjesë edhe e famshmja Evgenia Kanaeva dhe Alexandra Solovieva.

Daria Dmitrieva në kampionat

Në vitin 2009 në Kampionatin Ruse Daria fitoi medalje bronzi, argjendi dhe ari. Në Kampionatin Botëror në Japoni, Dasha fitoi medaljen e artë në garën ekipore.

Pas Kampionatit Botëror, Daria Dmitrieva mori titullin Mjeshtre e nderuar e Sportit. Në Universiadë, ajo fiton një medalje ari, si dhe dy medalje argjendi. Më pas vajza shkon në Kampionatin Evropian dhe prej andej sjell medalje ari dhe bronzi. Në vijim në Kampionatin Botëror në kampionatin ekipor fiton një medalje të artë. Në Lojërat Olimpike në Londër, Daria Dmitrieva merr medaljen e argjendtë në garë.

Performanca e gjimnastit

Për të gjitha arritjet e atletes, ajo u vlerësua me medaljen e Urdhrit të Meritës për Atdheun, shkalla I. Olga Buyanova, e cila që në fillim ishte trajnere e Darya Dmitrieva, iu dha gjithashtu medalja e Urdhrit "Përshërbime për atdheun, shkalla II. Pas përfundimit të Lojërave Olimpike, vajza shpesh pyetej nëse po mendonte për Olimpiadën e ardhshme. Për të cilën Daria sinqerisht pranoi se nuk ishte gati të "lëronte" për 4 vjet të tjera. Gjimnastja me të vërtetë nuk shkoi në Rio, pasi përfundoi karrierën e saj në 2013 pasi u lëndua dhe atletja nuk bëri një deklaratë zyrtare.

Aktivitetet e postimit të karrierës

Pas përfundimit të karrierës së saj, Daria punoi për një kohë të shkurtër si trajnere në Qendrën e Gjimnastikës Ritmike ISCA. Pastaj gjimnasti hapi shkollën e saj Start Start. Çdokush mund të ndjekë shkollën. Dhe gjithashtu sot Dmitrieva ka një certifikatë gjyqësore.