Mesfushori "Rubin" Maxim Lestienne: biografi

Përmbajtje:

Në vitin 2016, Rubin Kazan shtoi një numër të ardhurish, duke përfshirë Maxim Lestienne. Në moshën 24-vjeçare, mesfushori belg tashmë ka arritur të shtojë në listën e arritjeve të tij lojën në kampionatet e Belgjikës, Holandës dhe Italisë dhe tashmë mesfushori pret të ketë sukses edhe në skuadrën e Rubinit.

Rritja e Muscron

Maxime Lestienne lindi më 17 qershor 1992 në Mouscron, Belgjikë. Që në moshën 4-vjeçare, mesfushori i ri u interesua për lojën më të njohur në botë, filloi të shkonte në shkollë futbolli. Pasi kishte kaluar të gjitha fazat e stërvitjes në sistemin e klubit Muskron, Maxim hyri në ekipin e të rinjve, shpesh duke u stërvitur me ekipin kryesor. Debutimi në futbollin profesionist u zhvillua për mesfushorin më 20 dhjetor 2008 - në kuadër të Jupile League, belgu hyri si zëvendësues për 10 minuta në një ndeshje fitimtare kundër Brugge. Më vonë, në kuadër të kampionatit, lojtari mori pak më shumë kohë, por ishte ende larg një loje të rregullt në formacionin startues.

Maxim Lestienne

Sezonin e ardhshëm stafi stërvitorfilloi t'i besonte më shpesh futbollistit të talentuar dhe gjatë gjithë kampionatit mund të shihej shpesh Lestienne në aplikimin për ndeshjen. Për Mouscron, belgu luajti 18 ndeshje atë vit, megjithatë, pavarësisht performancës së suksesshme të mesfushorit, klubi nuk mundi të përballonte borxhet ekzistuese dhe i gjithë skuadra u shpërbë.

Ora e yjeve në Brugge

Me statusin e lojtarit të lirë, Maxime Lestienne, një futbollist që tashmë është paraqitur në ekipin belg të të rinjve, mund të zgjedhë vendin e ri të punës. Ndër klubet që i bënë një ofertë lojtarit ishte Evertoni anglez, por mesfushori vendosi të qëndronte në atdheun e tij, duke nënshkruar një kontratë me Brugge në janar 2010.

Futbollisti Maxime Lestienne

Si pjesë e një prej klubeve më të famshme belge, Maxime Lestienne tregoi talentin e tij në të gjithë lavdinë e tij. Pasi debutoi te “blutë e zi” në fund të janarit, në kuadër të takimit të kupës ndaj “Gentit”, tashmë më 31 mars ai arriti të hapte një llogari me gola për një ekip të ri – në një duel me “. Cortrait" belgu shënoi një nga tre golat për "Brugge".

Çdo vit fama e talentit të ri belg përhapet gjithnjë e më shumë në të gjithë Evropën. Në sezonin 2011/2012, Lestienne u bë një nga lojtarët kryesorë të ekipit, duke u shfaqur rregullisht në formacionin fillestar, duke u bërë medalje argjendi e kampionatit belg pas rezultateve të kampionatit. Në verën e vitit 2012, udhëheqja e klubit rus ofroi 12 milionë euro për transferimin e një lojtari në CSKA Moskë, por lojtari refuzoi transferimin. Si rezultat,pasi kishte luajtur edhe dy sezone të tjera për Club Brugge, Maxim vendosi të provonte dorën e tij në kampionatin e ri.

Qira arabe në Evropë

Në mënyrë të papritur për shumëkënd, Maxime Lestienne zgjodhi si klub të ri "Al-Arabi" të Katarit, i cili e dha menjëherë lojtarin në formë huazimi për një vit te "Genoa" italiane. Në Serie A, mesfushori bëri debutimin e tij më 21 shtator në një ndeshje kundër Lazios, dhe goli i parë - vetëm gjashtë muaj më vonë - më 23 maj, mesfushori goditi portat e Interit. Në total, teksa luante te Genova, Maxim mori pjesë në 24 takime, duke shënuar tre pikë.

Fotografia e Maxim Lestienne

Duke u kthyer pas skadimit të huazimit në Al-Arabi, mesfushori u transferua në Evropë - PSV holandeze u bë klubi i ri për një vit. Pasi luajti ndeshjen e tij të parë në Eredivisie më 11 gusht, tre javë më vonë, më 30, Lestienne gjithashtu hapi rezultatin duke marrë pjesë në fitoren ndaj Feyenoord. Në shtator, mesfushori u takua me CSKA-në dhe dy gola kundër "ushtrisë" mërzitën moskovitët me mungesën e tij nga klubi rus. Në fund të sezonit, Lestienne fitoi titujt e kampionit holandez, si dhe pronarit të Superkupës së vendit.

Lëvizja në Rusi

Në verën e vitit 2016, një muaj pas rikthimit në klubin e Katarit, Rubin publikoi lajmin se legjendari Maxim Lestienne po i bashkohej Kazanit, fotoja e të cilit me fanellën e klubit konfirmoi këtë fakt. Megjithatë, për shkak të problemeve me dokumentet, Rubin nuk mund ta përfshinte lojtarin në aplikimin për sezonin.menjëherë.

E dashura e Maxime Lestienne

Si rezultat, debutimi i mesfushorit u zhvillua vetëm më 12 shtator në ndeshjen kundër Uralit - i ardhur si zëvendësues në pjesën e dytë, belgu shënoi golin e tij të parë, duke siguruar një fitore të sigurt për klubin Kazan. Nga pushimet dimërore, mesfushori 24-vjeçar doli me një pasuri në 9 ndeshje, duke pasur në derrkuc një goditje shënimi dhe një transfertë për Rubin. Stafi stërvitor i Dragons është duke llogaritur në një lojtar të talentuar dhe pret që ai të bëjë një përparim të madh në gjysmën e dytë të sezonit për të qenë në zonën e Kupës Evropiane.

Sukseset ndërkombëtare

Maxim është përfshirë në ndeshjet e ekipit kombëtar të kategorive të moshave të ndryshme që nga viti 2007. Çdo vit, duke folur në gara të ndryshme, mesfushori konfirmoi nivelin e tij të lartë të aftësive dhe profesionalizmit. Megjithatë, kjo e fundit, siç tregoi viti 2013, ishte në dyshim, sipas Federatës Belgjike të Futbollit. Në shtator, u mor vendimi për pezullimin e lojtarit nga pjesëmarrja në ndeshjet e kombëtares për gjashtë muaj, për arsye se e dashura e Maxime Lestienne ishte me të në dhomë në prag të ndeshjes kualifikuese të Kampionatit Evropian kundër Italisë - në atë ndeshje. Belgët fituan me rezultatin 1:3. Mesfushori u përfshi edhe në listën e zgjeruar të ekipit kryesor, por deri më tani nuk ka arritur të debutojë në përbërjen e tij.